Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 770
Halil Küçükparlak

Tarihe düşülen not

02 Nisan 2017 tarihli yazısı

Başlığın altında bir kitap resmi var. Kitabın adı “Sol siyaset Fetö ilişkileri”. Kitabın yazarı ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek.

 

Şimdi ben bu konuyu yazmaya başlayınca birçoğunuz eminim ki “Kitap daha piyasaya bile çıkmadı. Alıp okumadığın bir kitabı eleştirmeye ne hakkın var? Al oku, daha sonra eleştirirsen eleştir” diye düşünüyor olmalısınız. Evet haklısınız, kitap henüz piyasaya çıkmadı, ben de alıp okumadım. Okumadığım için eleştirmeye de hakkım yok. Çok şey bilmesem de haddimi bilirim. Bu nedenle size hak veriyorum. Zaten ben kitabı eleştirmeyeceğim, bazı sorular soracağım sadece.

 

Şimdi, öncelikle elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün. Ben “Kuantum fiziği” hakkında bir kitap yazsam, siz de “Sen ne bilirsin kuantum fiziğini de kitabını yazıyorsun?” deseniz, ben cevap olarak “Durun hemen eleştirmeyin, kitabı alın okuyun öyle eleştirin” desem ne olur? Bu olay da aynen böyle işte. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek bir kitap yazıyor. Hem de kitabı tarihe not düşürmek için yazıyor. Kitabın adına da “Sol siyaset ve Fetö ilişkileri” diyor.

 

Burada yeri geldi tarihten bir anekdotu araya sokmak istiyorum. Bekri Mustafa, yoksul bir mahalledeki caminin önünden geçmektedir. O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur. Cemaatin beklemekten canı sıkılır ve başında kavuğu sırtında cübbesiyle oradan geçen Bekri Mustafa'yı hoca zannederek namazı kıldırmasını söylerler. "Yok, ben hoca değilim" dese de dinlemezler ve zorla öne geçirirler. Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar. Cemaat ölüye ne söylediğini merak eder ve sorarlar. Bekri Mustafa gülerek cevaplar: “Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahirete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa imam oldu dersin. Onlar durumu anlar...” dedim.

 

İ.Melih Gökçek’in “Sol siyaset ve Fetö ilişkileri” hakkındaki kitap yazması bana yukarıdaki olayı anlatıverdi birden. Belki de bu konuda yazacak, konuşacak en son kişi olması gerektiğini kimse söylemedi mi ona bilmiyorum.

 

Senelerce aynı partide siyaset yaptıkları, aynı yolda yürüdükleri, aynı yağmurda ıslandıkları zamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç kendisine "Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir. Paralel yapıya Ankara’yı parsel parsel sattı” demişti. Halen bu suçlamalara bir cevap verilmedi. Bu suçlamayı yapan kişi sıradan bir kişi değil, sokaktaki adam değil veya herhangi bir muhalif değil, zamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü. Bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı, herhangi bir cevap vermedi. Kendini temize çıkarmadı, aklanamadı ama “Sol siyaset ve Fetö ilişkileri”nin kitabını yazıyor. Peki “Sağ siyaset ve Fetö ilişkilerinin kitabını kim yazacak?

 

Ben ayrıca bir soru daha sorarak bu konuyu kapatmak istiyorum. Dev billboardlardaki ve otobüs duraklarındaki dev afişlere Değirmendere’nin, Gölcük’ün, Kocaeli’nin hemen hemen her yerinde rastlıyorum. Buralarda olduğuna göre diğer illerimizde de vardır mutlaka. Medya ve baskı piyasasından çok değil ama biraz anlarım. Bu afişlerin fiyatlarını tam olarak bilemesem de aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Yazılan bu kitaptan binlerce değil, milyonlarca basılıp satılsa da her Türk vatandaşı bu kitabı okusa bu afişlerin masraflarını karşılayamaz. Eminim ki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kaynakları kullanılıyordur bu afişlerde. Ankara’da ikamet eden tüm vatandaşlar bu kitaba sponsor oldular farkında olmadan.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99