Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 1415
Halil Küçükparlak

Ne olur germeyin!

21 Şubat 2017 tarihli yazısı

Kimileri “Rejim değişikliği” diyor, kimileri “Hayır bu bir rejim değişikliği değil, sistem değişikliği” diyor. Adını ister “Rejim” deyin, isteseniz “Sistem” deyin fark etmez, devletimizin bundan sonraki yönetim şeklini kararlaştıracağız 16 Nisan’da sandıkta vereceğimiz oylarımızla.

 

Meclis’ten geçen Anayasa teklifleri 18 madde halinde halk oyuna sunulacak. Küçük kitapçıklar halinde basılmış ve çoğaltılıp her yerlerde dolaşıyor. Bizim halk olarak yapacağımız alıp o maddeleri sakin kafayla baştan sona okumak. En fazla 15, bilemediniz 20 dakikanızı alır. Aslında bu işin partilerle falan ilgisi olmaması gerekir. Vatandaş alıp eline okumalı, elini vicdanına koyarak karar vermeli. Partisi ne olursa olsun referandumda bağımsız olarak karar vermeli. Partisine genel seçimlerde yine oyunu versin ama bu anayasa teklifleri içine siniyorsa “Evet” desin, sinmiyorsa “Hayır” desin, “partisinden bağımsız olarak karar versin” diyorum ben.

 

Ama benim en büyük endişem vatandaşın “Evetçiler” ve “Hayırcılar” diye ikiye ayrılması, insanların birbirlerine düşürülmesidir. Bu konuda en büyük rol politikacılara düşüyor. Halk heyecanlı olabilir, haddini aşabilir ama politikacılar daha sakin olmalı, daha sağduyulu olmalı diyorum. Bu konu ecdadımız Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’ye hocası Şeyh Edebali tarafından verilen meşhur öğütte özetlenmiş. Ne demiş Edebali öğrencisi olan Osman Gazi’ye? Daha uzun ama ilk paragrafı şöyle “Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana.. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana”. İlk paraftan sonrası da böylesi çok değerli öğütlerle uzayıp gidiyor ama tamamını yazsam köşeyi kaplar.

 

Bu öğütte olduğu gibi siyasi partilerimizin hepsi eğer “Evet”i savunuyorsa neden savunduğunu anlatıp yeni sistemin faydalarını anlatmalı, “Hayır”ı savunanlar ise yeni teklifin sakıncalarını vatandaşlara anlatmalı. Gerisini vatandaşa bırakmalı, vatandaşın kararına ve reylerine saygı duymalı. Vatandaşları tehdit etmemeli, şantaj yapmamalı.

 

Ama böyle mi oluyor? Ne yazık ki böyle olmuyor. Örneklerini yaşıyoruz, duyuyor, görüyoruz. İktidar partisi Manisa il başkan yardımcısı çıkıyor “Referandumda hayır çıkarsa iç savaş çıkar” diyor. İlahiyatçı olduğu iddia edilen Vehbi Güler bir televizyon kanalına çıkıp “Cenabı Hakka kafa tutan bir şeytan vardı, o da ‘hayır’ dedi” diyor.

 

Ama yukarıda da dediğim gibi vatandaş inceleyip kararını vermeli, politikacılar da yeni sistemin iyi taraflarını ve kötü taraflarını anlatmalı vatandaşa. Ben o 18 maddeyi okudum, hem de birkaç kez okudum. Bazı maddelerine hiç katılmadım ve çok sakıncalı bulduğumu buradan belirtiyorum. Ama politikacılarımız maddelerin iyi ya da kötü taraflarını anlatmak yerine milleti birbirlerine düşürmek peşindeler. Başbakan çıkıyor “Hayırcılar yok olacak” diyor, gerek Cumhurbaşkanı, gerekse “Evet”i savunan muhalefet partisinin lideri Devlet Bahçeli “PKK da hayır diyor. Hayır diyenler Kandil’den talimat alanlarla birlikte diyorlar”

 

Bu nasıl bir söylem sevgili okurlarım? Bir terör örgütünün ne dediğine bağlıyor vatandaşın kararını siyasi parti liderleri. Ben de buradan onlara soruyorum. Terör örgütü önümüzdeki hafta “Biz artık evet demeye karar verdik” diye bir açıklama yaparsa kararları ne olacak? Onlar tersini savunup Hayır mı diyecekler? Yoksa terör örgünü ciddiye almayacaklar mı? Karşındaki rakibini bir terör örgütünün söylemi ile vurmaya kalkışmanın dayanılmaz hafifliğinden vaz geçin lütfen, nasıl vazgeçeceğinizi bilmiyorsanız Edebali’nin yukardaki sözlerini bir kez daha okuyun.

 

Devamı da var o sözlerin, onlar da çok değerli, politikacılara örnek olmalı. Okumanız da çok kolay. Danışmanlarınıza falan bulmasını istemenize gerek yok. Bir mitinge giderken yolda bile elinizdeki telefondan google’ye girip bakabilirsiniz.

Özet olarak sayın siyasi parti liderleri ortamı germeden, vatandaşı birbirine düşürmeden kampanya yapın, ne olur sakin olun!

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99