Flaş Kocaeli
Okunma Sayısı: 1049

EBEVEYN KAVGASI ÇOCUKLARI VURUYOR

13 Şubat 2016 tarihli yazısı

Tartışmayan,kavga etmeyen karı-koca sayısı azdır. Peki bu durumda çocuklar ne hisseder? Daha fenası güvende hissetme duyguları sarsılıyor. Çocuklara zaman zaman anlaşmazlıkların olabileceğini,bununla ilgili konuşulabileceğini aileler anlatmalı. Ama bu tartışmalar yaşanırken anne-baba’nın birbirlerine gösterdikleri tavır,kullandıkları ses tonu, seçilen kelimeler ve tabi tartışma konusuna dikkat ediliyorsa çocuklar da bazı şeylerin halledilmeye çalıştığını anlıyor. Çocuklar için anne ve baba hayattaki iki temel güven unsurudur.
Birbirlerine karşı ses yükselmesi, kötü kelimelerin seçilmesi ve bazı başka davranışlar özellikle okul öncesi çocukların aslında birbirini,dolasıyısıyla onu sevmediklerini düşündürüyor. Anne ve baba’nın çocuklarına iyi örnek olmaları gerekiyor. Çok agresif bir babayı,erkek çocuğunun taklit etme ihtimali oldukça yüksek. Eşler birbirlerine saygı duyduklarını gösterirlerse çocuk kendini güvende hisseder. Çocuklar 2-3 yaşından itibaren anne, babaların kavgalarından etkilenirler. Daha büyük çocuklarda ayrılacakları kaygısı yaşarlar. Tartışma ortamı çocukları huzursuz,sinirli,saldırgan,öfkeli yapar. Bu durumda okul döneminde ders notlarının düşme ihtimalide oldukça yüksek. Aileden uzaklaşıp,yanlış alışkanlık ve davranışlara yönelebilir. Çiftler asla birbirlerine karşı aşağılayıcı , kişilik haklarına yöneliki,geri dönüşü olmayan sözler kullanmamalı. Tartışma adabını bozmayın, çocuklara taraf sunmayın, öldürme , intihar gibi tehditlerde bulunmayın, hırsınızı çocuklardan çıkarmayın , çocuklarınıza birbirinizi kötülemeyin.

Unutmayın ki her şey ailede başlar ve ailede biter.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Cem - 15 Şubat 2016 14:43
Çok haklısınız
Cem - 15 Şubat 2016 12:58
Bu yaziniz için teşekkürler
mutlu - 14 Şubat 2016 20:36
kim dikkat ediyorki bu duruma. insanlar tartışcağı zaman kimseyi gözleri görmüyor eee haliyle çocuklarda bundan sebepleniyor

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99