Flaş Kocaeli
Şemsettin Saral
Okunma Sayısı: 2054
Şemsettin Saral

NEDEN !!! ÇİN

25 Mart 2020 tarihli yazısı

Bilindiği üzere dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip bir ülke.  Nüfusu iki milyara yakın ve bu ülkede ikiyüz milyona yakın insan sokaklarda yaşıyor. Kaldırımlarda, parklarda yatıyor.

 

Çin kominizim ile yönetilen bir ülke, dışa kapalı. Çin!de yaşayan halk , İnsan hakları , demokrasi, kişisel hak ve özgürlükler gibi bir çok şeyden de yoksun. Çin son yirmi yılda Dünya ticaretini ele geçirmesine rağmen halkının doyuramıyor. 

 

Çin de çalışan kesim, çalıştığı iş karşılığı aldığı ücret ancak günlük iaşesini zor karşılayacak kadardır. Çin Dünya ticaretini ele geçirmesine karşın, aslında Dünya yı yöneten 5 aileye işçilik yapıyor. Çünkü; Çin de maliyetler çok düşük. 

 

Çin yönetimi kapitalist sisteme karşı olmasına rağmen, kapitalist sistemin oyuncağı olmuş durumdadır.

 

Çin yönetimi bunun farkında. Bir kere; kapitalist sisteme elini kaptırdı, azıcık karşı çıksa, ne bileyim üretim maliyetlerini arttırmaya kalksa kapitalist sistem bir şeyler ortaya çıkarıyor.

 

Seksenli yıllarda Japonya dünya ticaretine hakim olmuştu. Hatırlayanlar olacaktır, ülkemizde Japon pazarları çil yavrusu gibi çoğalmıştı. Sonuç; birtakım ambargolarla Japonya yı susturdular.

 

Malumunuz şimdi Dünya yı virüs sardı. Çıkışı Çin! Daha önceden de bu tür vakalar Çin den Dünya ya yayıldı. (Veba, sars, domuz gribi gibi)  Ve bu salgının yol haritası ne hikmetse ipek yolu üzerinde bulunan ülkelerden yayılıyor.

 

Çünkü; Dünya ticareti bu yol üzerinde yapıldığı için, bu yol üzerinde bulunan ülkeleri sıkıntıya sokarsınız, tabiki Çin ide, mantık bu….

 

Çin de tarım çok gelişmiş, fakat aynı oranda hayvancılık gelişmemiştir. Şimdi insanlar diyor ki; adamlar niye yarasa, fare,köpek yada başka türlü kemirgen veya böcek yiyor.

Bu adamlar et balık tavuk yemezse et olarak ne yiyecek, tabiki bunlar yokluktan kaynaklanıyor. İşte bu eksikliği gören kapitalist  sistem  iki milyar nüfusa sahip Çin’ e et ve et ürünleri satamadığı için bu türden olayları birkaç yılda bir tekrarlayarak Çin i zora sokuyor.

 

 

        Saygılarımla…..

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99