Flaş Kocaeli
TUĞBA TEKELİ
tugbatekeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 3412
TUĞBA TEKELİ

EZBERBOZAN

25 Mart 2020 tarihli yazısı

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbirsel faaliyetlerin tümü, sağlık yalıtım anlamına gelen  İtalyanca kökenli bir kelime. imiş Venedik’e salgın hastalık bulaşmasın diye kente gelen gemiler denizin açıklarında 40 gün beklermiş. İşte buradan  doğmuş Karantina kelimesi.

 

Karanlık bir kelime. İnsanın içini gıcıklıyor ve sanki insana bir şeylerin doğru olmadığı hissiyatını veriyor adeta. Bir buhran, bir delilik anındaki insanların yüz ifadeleri geliyor gözümün önüne böyle anlarda. O şaşkınlık, çaresizlik ve umutsuzluk. Flaş aniden patladığında yüzümüzün aldığı o anlamsız hal gibi.

Peki biz gerçekten Karantina’da mıyız? Yoksa aslında bir özgürleşme mi yaşıyoruz?

 

İçinde bulunduğumuz durumda herkes aslında çokça umut barındırıyor şu sıra. Bunu kesinkes söyleyebilirim. Köfte içine bayat ekmek biriktirir gibi umut biriktirmişiz. Ne güzel!

 

Çılgınlık halinde bizi çevreleyen tüketim kültürü, modern yaşamın bizi içine hapsettiği freni patlamış kamyon gibi hızlı yaşamak, büyüyen egoların oluşturduğu kibir yığını dağları, türlü imkansızlıklardan balon gibi bir anda sönüveren gençlik hayalleri, durmadan yakındığımız zamanı yettirememe hali miydi yoksa bizi kıstıran. Şimdilerde evlerde hapis kaldık belki ama ruhlarımız sanki bir o kadar özgür ve zaman  mevhumumuz adeta uçup gitti.

 

Yavaşladık! Dinlemeye başladık. Durulduk ve inceliyoruz önümüzde duranı, karşımıza geçeni, ardımıza saklananı. Keşfediyoruz kendimizi hayata yeni atılan toy bir genç gibi. Koca koca insanlar yaptıkları yemek yığınlarının arasından muzipçe gülümsüyor. Evet biliyorum çok zor bir süreç ama ezberbozan cinsten.

 

İyi  tarafından bakalım haydi! Yenileniyoruz, değişiyoruz. Çünkü bizimle birlikte dünya da değişiyor. Fırsatımız varken içimizdeki tanımadığımız o diğer kişiye sarılalım, kucak açalım. Çünkü kendimizle kucaklaşmak serbest!

 

En çok merak ettiğim şey şu: Bu süreç bittiğinde acaba o eskiden olduğumuz insanlara geri mi döneceğiz. Yoksa yeni keşfettiğimiz yanlarımızla, aldığımız derslerle kendimize daha iyi bir dünya mı yaratacağız? Hani kolay unutuyoruz ya… Sizce bu karanlık zamanları da unutur mu insan! Hani bilincimizi o denli karantinaya almış olur muyuz ?

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Leziz - 26 Mart 2020 17:55
Aferinn sana guzel kizim.seninle iftihar ediyorum.
Aynur eşsizoğlu - 26 Mart 2020 15:07
Zaman herşey in ilacı ama bazı alışkanlıklar kalır inşallah mesela tokalaşmak öpüşmek gibi sevgi ile kalın
ender bakır - 25 Mart 2020 21:01
Yazılarınız için teşekkür ederim. böyle günlerde evde can sıkıntısından ne yapacağımızı düşünüyoruz. Böyle yazılar ile vakit güzel geçiyor.
Ayten Gülser - 25 Mart 2020 18:50
Tuğba hanım tebrik ediyorum yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum ,başarılar dilerim. Bayan yazarlar olunca ayrı bir gurur duyuyorum
HAKKI ÖNKAR - 25 Mart 2020 18:36
Böyle günlerde okunacak güzel bir yazı duyarlılığınız için teşekkür ederim. yeni yazılarınızı bekliyoruz
Damla İlter - 25 Mart 2020 17:55
Bana göre bu dünyadaki en değerli şey insan hayatı. Umarım bu yaşanılanlar herkese bunu öğretmektedir. Umarım unutulmaz. Bu arada ellerine sağlık...
Tuna baban - 25 Mart 2020 17:21
Dünya belki ders alabilir ama doğru eğitim ve kültürden yoksun ülkemden "bu adamlar basimizdayken" hiç umudum yok kizim. Bu da geçecek ama her ülkede hasar bırakacak.
Ümit DİNÇ - 25 Mart 2020 17:17
Güzelim ülkemizde, hayatımızı zaten karantinada yaşamıyormuyuz! Ne fark eder bugün karantinada olsak, ya da olmasak. İnsanlarımızın ekonomik özgürlükleri varmı? Al sana ekonomik karantina. Daha o kadar çok karantinalarımız varki! Sayfalar yetmez. Kalemine yüreğine sağlık kızım. Sevgiler

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99