Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Okunma Sayısı: 1267
Hüseyin Öziri

ARTIK GAZETEMİZDE İNTİHAR HABERLERİ YAYINLANMAYACAK

29 Kasım 2019 tarihli yazısı

Geçen ay İstanbul'da dört kardeşin evlerinde ölü bulunmasının ardından, ilimizde yaşanan intihar vakalarının ardı arkası kesilmiyor. Hemen hemen her gün bir intihar haberi alıyoruz.


Ülkemizdeki intihar olayları ve bunun sebepleri, kamuoyunda devamlı olarak tartışılıyor. Peki Türkiye'deki intihar olaylarıyla ilgili bilinenler ve bilinmeyen gerçekler neler?

İnsanlar intihar haberlerini kendilerine örnek bir kurtuluş olarak görüyor. İntihar etmeye, kendi canına kıymaya cesareti olmayan kişiler bile bu haberler ile güç alıp canına kıyabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında Türkiye'de 3161 kişi hayatına son verdi. 2019 yılında bu sayı freni patlamış kamyon gibi gidiyor.

Ülkemizde resmi verilere göre 'hastalıklar, ekonomik durum ve geçim zorluğu ve aile geçimsizliği' intihar nedenleri arasında önemli etki olarak görülüyor.

Peki bizler bu intihar olaylarını nasıl önleyebiliriz, daha doğrusu nasıl azaltabiliriz.

Bizler intihar haberleri yaparak insanların istemeden intiharı aklına düşürüyoruz.

Ekonomik sıkıntı çeken bir vatandaşın aklında intihar düşüncesi olmasa bile yapılan haberler ile aklına getiriyoruz.

Bir insanın intihar haberi başka biri insana ne gibi fayda sağlar, üzüntüden başka

Devletimiz en sonunda bu konuda çalışma başlattı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı art arda meydana gelen intihar vakalarına ilişkin olarak bir açıklama yaparak, intihar olayları ve etkilerini araştırmak üzere bir araştırma komisyonu kurulduğunu duyurdu, inşallah bu komisyondan yayın yasağı da çıkar

Bizler basın kuruluşları olarak, Türkiye’de ki intihar olaylarını haber yapmasak belki okunma sayımız iki tık düşer, belkide o haberlerden etkilenmeyecek bir insanın hayatını kurtarmaya vesile olmuş oluruz.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99