Flaş Kocaeli
Şemsettin Saral
Okunma Sayısı: 954
Şemsettin Saral

BAŞKA AÇI

29 Nisan 2019 tarihli yazısı

31 MART 2019    seçimlerin de AK Parti ( cumhur ittifakı) birçok il ve ilçede seçimleri kazanarak başarısını kısmen devam ettirdi. AK Parti daha önceden bazı il ve ilçelerde kayyum atadığı belediyeleri kaybetti. Bu sonuç aslında olağan bir durumdu . Çünkü seçmen iradesinin hiçe sayılmasından hoşlanmadı ve yine seçtiğim adaylar görevden alınırmı endişesine kapıldı. AK Parti ve cumhur ittifakının asıl hedefi Ankara, İstanbul ve İzmir de seçimleri kazanmaktı. Hadi İzmiri alamayacağını biliyor desekte Ankara ve İstanbul da bu sonuç beklenen bir durum değildi.

 

Peki Ankara ve İstanbul a bakalım. Bu illerde Ankarada Melih Gökçek İstanbulda Kadir Topbaş görevden alınan isimlerdi. Bu görevden alınmalar da kimse iktidara hesap soramadı. İktidarda kimseye mantıklı bir açıklama yapmadı. Ancak İstanbul ve Ankara da ki seçmen profili, eğitim seviyesi yüksek ve şehirli seçmendi. Bu derece üst düzey seçmen grubunun açıklama yapmadan meydana gelen görevden almalara açıklama yapmamak doğru bir davranış değil. İstanbul da Ankara halkının iradesinin göz ardı edilmesinin en büyük hata idi. Bu nedenle Ankara ve İstanbul da seçmen belediye meclisinde AK Partiye oy versede durumu tersine çevirmiştir.

 

Ankara da Mansur Yavaşın maduriyetini 2014 seçiminden beri takip eden seçmen Melih Gökçek in görevden alınması, açıklama yapılmaması, suçluysa soruşturmaya konu edilmemesi, yerine atanan yeni belediye başkanı seçimlerde aday gösterilmemesi durumunu dikkate alarak CHP nin adayı Mansur Yavaşı tercih etmiştir.

 

İstanbul da Kadit Topbaş gibi bir ismin görevden alınması arkasından bir soruşturma açılmadığı gibi kamuoyuna tatmin edici bir açıklama da yapılmaması nedeniyle yerine yeni bir başkanın atanması oldu bittiye getirilmiştir. Seçmenin yeter artık seçim hakkı hükümetin değil benim hakkımdır başkanı ben seçerim mesajı olarak sandıklara yansımıştır. Bir bakıma sonuçlar merkezi hükümetin kendi tercihleri ve oldu bittilerine karşılık Ankara ve İstanbul halkını seçimden seçime kullanabildiği demokratik cevabın sonucu olarak karşımıza çıkmıştır

                                                                                                              SAYGILAR

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99