Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 946
Ali Araptarlı

Müslüm rolüyle Timuçin Esen, Muhteşem...

24 Kasım 2018 tarihli yazısı

İstanbul’da hava yağışlıysa sinemaya, tiyatroya veya kapalı bir mekanda vakit geçirmeye gidilir, ya da evde oturulur! Ama hava güzelse gidecek yer o kadar çok ki seçmek için adeta kura çeksen yeridir... Asker arkadaşım ve eşi Bodrum’da yaşıyorlar. İstanbul’da da evleri var, özledikçe gelirler. Hasret gideririz. Birlikte vakit geçirmekten keyif alabilecek gerçek dost ve arkadaş o kadar az kaldı ki, kalanların kıymetini bilmek gerek... Asker arkadaşlığı da bir başkadır hani...

 

Pazar günü hava kapalıydı, nereye gidersin? “Yahu, şu Müslüm filmi yakınlarda oynuyorsa bir bakın da gidelim, görenler çok methediyorlar” dedim. Asker arkadaşım ve eşi de görmemişler, hep beraber gittik. Filmi çok beğendik. Ülkemizin gerçeklerini o kadar güzel, detaylı ve vurucu bir biçimde işlemişler ki çok da üzüldük! Bu toprakların büyük dertleriyle bir kez daha yüz yüze geldik!

Rahmetli Müslüm Gürses’i Timuçin Esen canlandırmış. Kendisi zaten çok beğendiğim bir oyuncudur. Bu filmde de tek kelimeyle muhteşem oynuyor, oyunculuğunun zirvesine çıkmış. Müslüm Gürses’ten dinlediğimiz o sevilen şarkıları da kendi sesiyle okuyormuş! Gerçekten çok zor iş! Ayrıca sesi de çok güzel.

 

Müslüm filmi çok özenilmiş, güzel yazılmış ve güzel çekilmiş bir film. Usta bir sanatçının hayatı izlek alınırken aynı zamanda ülkemizin kanayan birçok yarasına da parmak basılmış. Gerçekler yansıtılmış. Bir yandan Müslüm Gürses’in inanılması zor hayat hikâyesini seyrederken bir yandan da özellikle ülkemizde kadının durumu üzerine düşünmeden edemiyorsunuz! Maalesef toplumumuzun önemli bir bölümü bu kültürde yetişiyor! Bu ülkede kadının adı yok deniyor ya, aynen öyle! Müslüm, bu topraklarda kadın olmanın dayanılmaz gerçeklerini insanın suratına vuruyor. Kadın adeta dövülmek, öldürülmek ve erkeğe kulluk yapmak için yaratılmış! Üzülerek, kahrolarak izliyorsunuz! Şahsen ben sinemadan yüreğim param parça, moralim bozuk ve gelecekten umutsuz bir şekilde ayrıldım!

 

Neden bu ülkede her gün bir veya daha fazla kadın öldürülüyor? İşte nedeni bu! Kadını birey olarak kabul etmeyen ve erkeğim diye geçinen, zır cahil ve vahşi bir kesim var! Biz toplum olarak, o erkeğim diye geçinen vahşi yaratıkları islah edememişiz, eğitememişiz! O vahşi, cahil yaratıkların gözünde kadının zaten bir değeri yok! Erkeğin malı, hizmetine verilmiş bir kul adeta!

 

Muhterem Nur’u, Zerrin Tekindor canlandırmış... Çok beğendiğim, saygı duyduğum bir oyuncudur kendisi, bu filmde de müthiş oynamış. Müslüm Gürses’in annesini oynayan Ayça Bingöl’e de ayrıca hayran oldum. Olağanüstü oynuyor. Müslüm Gürses’in zalim babası Mehmet Akbaş’ı canlandıran Turgut Tunçalp da çok başarılıydı. Tam bir yaratığı canlandırıyor! Baya nefret ediyorsun adamdan, geriliyorsun! Kardeşi Ahmet Akbaş’ı canlandıran Taner Ölmez gelecek vadeden genç bir oyuncu ve genç Müslüm Gürses’i oynayan Şahin Kendirci, çok yetenekli, çok iyi iş çıkarmış. Burada adını sayamadığım diğer oyuncuların emeklerine sağlık, hepsi birbirinden başarılı. Bir tane sırıtan isim yok filmde.

Hem adeta mucizelerle dolu bir yaşam öyküsünün harika anlatımını görmek hem de başımızın tacı olan kadınların bu ülkedeki zorluklarıyla bir kere daha yüzleşmek ve üzerine düşünmek adına Müslüm filmine mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.  

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99