Seda Oruç
Okunma Sayısı: 1484
Seda Oruç

Benim mağrur şehrim

22 Ekim 2018 tarihli yazısı

İzmit’in iyiliği için ne yapılıyorsa orada yer almaktan mutluluktan öte onur duyarım. Sevgili Hüseyin Öziri “Gazetemizi basılı çıkaracağız; yer alır mısın?” dediğinde, bu duyguları yaşadım. Ben kendimi bildim bileli evimize yerelde basılan gazeteler girer. Bu alışkanlık kendini şehrin bir parçası hissetmenin neticesi olsa gerek. Haberlere internet üzerinden hızla ulaşılabildiğimiz bu zamanlardan seneler evvel şehre ait bilgileri yerel basından takip ederdik.Gazeteyi elimize alıp şehrin çeşitli mahallelerinden haberler edinir, sivil toplum kuruluşlarının renkli çalışmalarını takip eder, yerel siyaset üzerine yazılan köşe yazılarını dikkatle okur, vefat edenler köşesine göz atıptanıdık bir isim görme korkusu yaşardık.

 

Şimdilerde internet gazeteciliği haberi baskıya girmeden önümüze sunsa da en azından bir nesil elinize gazetenin siyahı bulaşmadan, sayfaları çevirip, katlayıp okumadan gerçek bir gazete okuduğuna ikna olmayacaktır.

 

Kocaeli coğrafi özellikleri ile özel bir memlekettir. Son yıllarda küresel ısınmaile mevsimlerin kafası karışık olsa da dört mevsimin ana hatlarıyla yaşandığı bir coğrafyadayız. Kocaeli’nin her tarafı eşsiz doğal güzellikler ile dolu. Rotanızı kuzeye çevirirseniz masmavi denizi sizi kucaklar. Gün gelir pırıl pırıl sular keyif verir; gün gelir dalgalar. Altın sarısı kumları değme plajlardayoktur. Çam ormanlarında ciğerleriniz bayram yapar. Şehrin sırtını dayadığı Samanlı Dağları’nın yıllarca ‘Kel’ denen tepesi hak ettiği itibarı ‘Kartepe’ adıyla geri almıştır. Ülkemizdeki sayılı kayak merkezlerinden birisi olmuştur. Doğusu yeşilliği, dereleri, yürüyüş parkurları ile komşu şehirlerimizin bile rağbet ettiği bir yerdir. Körfez boyunca uzanan sahil şeridinden güneye inerseniz, denizin kokusu burnunuzda, gözleriniz maviliklerde, en taze balıklar tabağınızda keyif yaparsınız.

 

Her mevsimin tadını çıkarabileceğiniz kaç harika şehir vardır ki?

 

Binlerce yıllık tarihine, harika doğal güzelliklerine rağmen şehir turizmden ziyade sanayi şehri olmaya evrilmiştir. Türkiye’nin en fazla iç göç alan şehridir. Hâl böyle olunca şehirde burada doğan, büyüyen, ekmeğini kazananlara dahi “nerelisin?” sorusu çokça sorulur. “İzmitliyim” cevabını vermene rağmen; “Aslen nerelisin?” gibi ısrarcı sorulara dayanamayıp dedelerinin doğduğu memleketi söylediğinde karşındaki rahat eder. Sahi ya nedir bir şehirli olmanın şartı? Kaç göbek gerekir oralı olmak için? 

Köklerimizin nereden geldiği kıymetlidir. Ama hâlihazırda göçebe bir Oğuz boyunun evlâtlarının memleketi “yaşadığı yer”dir. Bırakalım artık şuralı buralı kavgalarını. Benim İzmit’im yıllarca Anadolu’dan gelen binlerce insanı bağrına basmışken daha fazla incitmeyelim “İzmitli” olmayı.

 

Kocaeli’nde yaşayan, çalıştığını burada harcayan, yatırımını burada yapan, bu şehrin esnafından alışveriş yapan,  şehre yapılan hizmetlerle gurur duyabilen, amatör veya profesyonel tüm takımlarının başarısından mutlu olan, Kocaelispor’u yürekten destekleyen, yeşil siyahı beraber kullanmayı seven, kesilen ağaçları için dertlenebilen, ilk fırsatta buraları terk etmeyi planlamayan, şehrin menfaatini önde tutan herkes benim hemşehrimdir.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

İlker keleş - 02 Kasım 2018 09:47
Aramıza hoşgeldiniz
zakir - 23 Ekim 2018 10:43
Harila
Sinem - 23 Ekim 2018 10:30
Harika bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99