Flaş Kocaeli
Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 850
Halil Küçükparlak

Yepyeni bir dönem

12 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Bildiğiniz gibi bu haftadan itibaren yeni, yepyeni bir döneme adım attık. Adına “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi” denilen bir idare tarafından yönetilecek artık ülkemiz. Önce Cumhurbaşkanı Meclis kürsüsüne gelerek “Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim” cümlesiyle biten metni okuyarak yemin etti. Bir partinin genel başkanı olarak nasıl tarafsız kalacak yeni dönemde göreceğiz. Daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulan yeni bakanlar kurulu açıklandı, Meclis’te yemin ederek görevlerini eski bakanlardan teslim aldılar. Yeni bakanlar kuruluna daha önce belirtildiği gibi Meclis dışından da bakanlar alındığı görüldü. Yeni kabineye baktığımızda Meclis’ten, yani eski bakanlardan dört kişi yeni kabinede de görev aldığını gördük.

 

Adalet çok düzgün işliyor demek ki, eski Adalet Bakanı yeni kabinede de aynı göreve devam ediyor.

Ülkemizin dış politikası da dört dörtlük, tüm komşularımızla aramız gayet iyi demek ki, Dışişleri Bakanı da yeni kabinede aynı göreve devam ediyor.

Ülkemizde hiç asayiş sorunu yok, tam güvenlik içindeyiz demek ki, İçişleri Bakanı da yeni kabinede aynı görevine devam ediyor. Bundan sonra da hangi cenaze törenine kimlerin katılacağına karar verir kendisi.

Daha önceki kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Berat Albayrak yeni hükümette terfi ederek Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Devlet’in hazinesi en güvenilir kişiye teslim edilmesi amaçlanmış galiba damat kadrosundan göreve geldi.

Diğer bakanlar Meclis dışından. Cumhuriyet tarihinde ilk olarak özel hastane sahibi Sağlık Bakanı oldu, özel okul sahibi Milli Eğitim Bakanı oldu, turizm şirketi sahibi Kültür ve Turizm Bakanı oldu, Genelkurmay Başkanı üniforma ile geldiği törende mevcut görevinden ayrılmadan Milli Savunma Bakanı olduğunu öğrendi.

 

Yeni hükümet Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törenle göreve başladı. Törene yabancı devlet başkanları başta olmak üzere çok kalabalık davetli topluluğu katıldı. Hatıra paralar bastırılıp törene katılanlara dağıtıldı, 101 pare top atışıyla yeni dönem başladı.

Hayır, yeni bakanlar hakkında bir eleştiride bulunmayacağım. Bekleyip görelim görevlerini nasıl ve ne şekilde yapacaklar. Özellikle referandum döneminde çok tartışılmıştı taslak anayasada Cumhurbaşkanı yardımcısının kaç kişi olacağı net olarak belirtilmediği konusu. “Çok sayıda yardımcı da seçebilir Cumhurbaşkanı” şeklinde eleştiri getirmişti “Hayır”ı savunan muhalefet partileri. Sayın Cumhurbaşkanı onların boşuna endişelendirdiğini gösterdi yardımcısını tayin ederken. Fesat fikirli muhaliflerin dedikleri gibi çok sayıda yardımcı atamadı, üstelik oğlunu, kızını, eniştesini de yardımcı yapmadı. Sadece bir tek kişiyi, Başbakanlık Müsteşarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atadı.

 

Referandum döneminde yazmıştım, tekrar ediyorum burada da. Ülkemiz bundan sonra küçük bir ilçeden daha sorumsuz bir şekilde yönetilecek. Çünkü tüm ilçelerde ilçe belediyelerinde atanmış olan iki üç başkan yardımcısı varken başkan ilçe dışındaysa yerine o yardımcılardan birisi değil, encümen üyelerinden birisi vekalet eder. Çünkü başkan yardımcıları atanmış kişilerdir, encümen üyeleri seçilmiştir. Küçük bir ilçede bile belediye başkanlığını atanmışa değil seçilmişe verilirken çok geniş olan cumhurbaşkanının yetkileri bir atanmışa verilmesi büyük bir handikaptır bence. Yanlış anlaşılmasın, şu anda atanan yardımcıya karşı bir söylemim yok. Kendisini kimse tanımadığı gibi ben de tanımıyorum ama kural yanlış. Bu yazının yazıldığı saatlerde sayın Cumhurbaşkanı yurt dışında, çok geniş yetkilerinin tamamı yardımcısı tarafından kullanılacak. Üstelik Cumhurbaşkanı, bir Meclis’e, bir kanuna değil, Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu olması yazıldı yeni anayasaya.

 

Neyse lafı fazla uzatmayayım. Yeni dönemde hakimlerin Hukuk Fakültesi Mezunu olma şartları da kaldırıldı. Hakkımızda suç duyurusu yapanlar olur, başka herhangi bir fakülteden mezun olan bir hakime düşer dosyamız, sonra ayıkla pirincin taşını.

 

Bundan sonra çiçekler, böcekler, nesli tükenen hayvanlar gibi konularda yazı mı yazsam diyorum. Çünkü yeni dönemde ne olacağını kimse bilmiyor, ortalık zor duman. Bekleyip göreceğiz.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99