Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 998
Halil Küçükparlak

Tutacaksın kulağından!

28 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Hepiniz rastlamışsınızdır mutlaka bir televizyon kanalında kendisine sevgili okurlarım. Ahmet Maranki adındı birisi var. Çıkıyor ekranlara “Şu bitki bu hastalığa iyi geliyor. Falanca ot bu hastalığı anında iyileştiriyor” şeklinde açıklamalarıyla çeşitli bitkiler satıyor ve bu konuda yazdığı kitapları pazarlıyor. O ekranda konuşurken karşısındaki sunucu kızımız izleyicilerden gelen soruları “Hocam bir izleyicimizin şöyle bir sorusu var” şeklinde soruyor kendisine. Ekranın altında da Prof. Dr. Ahmet Maranki yazıyor. Ben birkaç kere ekranlarda gördükten sonra “Bu kadar bitkiler üzerinde bilgi sahibi bir kişi tıp profesörü mü, yoksa ziraat fakültesi hocası mı?” diye merak edip araştırdım.

 

Kendisini “Lokman Hekim” olarak tanıtan bu kişinin özgeçmişinde aynen şöyle yazıyor, kopyaladım. “Prof. Dr. Ahmet Maranki eğitim hayatını Tütün Eksperleri Yüksek Okulu'nda bitirdi” kendisinin kaleme aldığı özgeçmişi gibi görünen bu sayfada aynen eğitim hayatını meslek yüksek okulunda bitirdiği yazılıyor. Diğer gerçek ilim adamlarının, akademisyenlerin özgeçmişlerine bakın, şu tarihte fakülteyi bitirdi, şu tarihte doktor oldu, bu tarihte profesör oldu diye sırayla yazılır. Bununkinde öyle bir şey yok. Meslek yüksek okulunda eğitim hayatı bitmiş, stajını tamamlayarak devlet hizmetine başlamış. Tütünlerin hangi kalitede olduğu konusunda mesaisini sürdürmüş. Daha sonra nereden estiyse aklına ABD’ye gitmiş bir süre “Mahalli idareler, Sosyal güvenlik sistemleri ve tarım alanları” konularında eğitim almış.

 

Dönüşünde de kendini Profesör “Lokman Hekim” ve “Bitkilerin efendisi”  olarak ilan edip “Şifalı Bitkiler”, “Şifalı Yemekler”, “Şifalı Taşlar” gibi birkaç kitap yazmış. Kanal kanal dolaşarak kitaplarını ve bazı bitkileri pazarlamaya başlamış. Ona sorsan ülkemizdeki bütün tıp fakültelerini kapatmak, tüm hastanelerin kapısına kilit vurmak gerek. Her hastalığa onun söylediği otlardan alan herkes turp gibi sağlıklı olup çıkacak. O kadar televizyon kanalına çıktı ama hiçbir yetkili “Arkadaş sen hangi konuda profesörsün? Hangi konunun uzmanısın? Bizim ülkemizde ot profesörü diye bir uzmanlık dalı yok” dememiş.

Kendisinin yazdığını iddia ederek yayınladığı ‘Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler’ kitabı hakkında “intihal” (aşırma, başkasının kitabından kopyalama) suçlamasıyla yargılanarak tazminat ödemeye mahkum edilmiş ve yazdığını iddia ettiği kitaplar toplatılmış.
Neyse bu şekilde pazarlamasına devam etmiş bu zat. Ama artık bu ot pazarlama konusu kendisine yetmemiş demek ki şimdi başka konulara el atmış ot profesörü. “Ak it TV’de” katıldığı programda, “Şayet olursa gidecek hiç bir yerimiz yok. Benim umudum onun için Kaf Dağı’nın arkasında 25 Haziran’da... Olmadı zaten o zaman artık Belgrad Ormanı’nda ağacın dibinde talim şeyimizi oraya gömdük. Çıkaracağız sokağa artık...” demiş.

 

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı bu sözler üzerine Ahmet Maranki hakkında ‘basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan soruşturma başlattı. Birçok vatandaş da Ahmet Maranki ve AKİT TV hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Ahmet Maranki’ye tebligat göndererek ifadeye çağırmış. Maranki’nin önümüzdeki günlerde ifadeye gideceği belirtiliyor.

 

Tamam, soruşturulma başlatılmış; iyi, güzel, çok isabetli ama “önümüzdeki günlerde ifadeye gidecek” sözüne takıldım ben. Geçmişte sahte ihbarlar düzenlenerek koca koca, anlı şanlı ilim adamlarının, iş adamlarının evlerine sabah şafak vakti baskın düzenlenerek kelepçe vurulup emniyete alındıklarını hepimiz biliyoruz. Madem “Basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçu işlediği konusunda soruşturma başlatılmış, hemen sabahın kör karanlığında evinden alınmalıydı. Kulağından tutup polislerin ve jandarmaların kollarında dosdoğru Belgrad Ormanı’na götürülmeli ve eline bir kazma verilerek “Hangi ağacın dibine gömdün, kaz çabuk çıkart ne gömdüysen” diye sorulmalı. Üstelik polise, ya da jandarmaya veya kepçe gibi makinelere değil, kendisine kazdırmalı.

Tüm delillerin toplandığı ve üzerinden seneler geçtiği halde “Delil karartır” diye, ya da “Yurt dışına kaçar” diye tutuksuz yargılanma talebi reddedilen bir sürü suçsuz insan hapiste yatarken bu şarlatan ifadeye çağrılıyor, önümüzdeki günlerde ifadeye gidecekmiş. Şimdi şu anda, ben bu yazıyı yazarken, ya da siz bu yazıyı okurken Belgrad Ormanı’na gidip delilleri karartmadığı ne malum? Bu süre zarfında delilleri kararttıktan sonra yine pabuç pahalıysa yurt dışına kaçmayacağı ne malum?

Halkı basın yoluyla kin ve düşmanlığı tahrik suçunu işleyen bu kişi kulağından tutulup gözaltına alınmalı, hem de hemen, hiç vakit geçirilmeden

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99