Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 994
Halil Küçükparlak

Anneler Günü

12 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Hemen hemen senenin birçok günü bir gün kutlaması yapılıyor. Her mesleğin, her grubun, her teşkilatın günleri vardır, kutlanır. Ama bu günlerin en anlamlısı Anneler Günü’dür bence. Çünkü her insanın bir annesi olduğu için en yoğun şekilde kutlanan gündür Anneler Günü.

 

Allah’ın kadınlara bahşettiği en kutsal görevdir annelik. Doğum yapmasıyla başlıyor ve ölene kadar devam ediyor, eksilmeden çoğalarak hatta kendinden önce yavrusunu düşünerek, tüm canlılarda bu böyle, Allah öyle bir içgüdü vermiş.Karşılıksız sevmenin, tek güvenli limanı anne kucağı. Karnında hissettiği andan itibaren sevgisi sarıyor tüm benliğini. Annelik çok fedakarca, vefalı yapılan, çok önemli bir görev ama tamamen gönüllü olarak yapılan bir görev.

 

Bir işe alınma görüşmesine işin vasıfları belirtilmeden, annelerin yaptığı tüm zorluklar sıralanıyor. Hiç tatil olmadığı ayrıca ücret verilmeyeceği, bu işi severek gönülden yapılacağı anlatılıyor. İş için başvuranlar ‘deli misin der gibi’ bakmış, kimse kabul etmemiş tabii böyle bir işi. İşveren konumundaki kişi, bu insanlık dışı gibi görünen zor işleri zevkle yapan tek kişinin, anneler olduğunu hatırlatınca, çoğunun gözlerinden yaşlar gelmiş.

 

Annelerin, kadınların değerini bilelim, el üstünde tutalım, baş tacı edelim.

Kadınları okumuş, kendini geliştirmiş toplumlar yücelir gelişir çünkü yeni nesilleri yetiştiren annelerdir. Ne kadar bilgili ise, kültürlü ise, Türk gelenek göreneklerine bağlı ve yaşatıyor ise yavrusu da hepsini alır, kamera gibi kayıt eder, kendi yavrularına da taşır öğretir. Türk kimliğimizi yitirmeden, kadınımıza insanımıza ülkesini seven gençlerimize sahip çıkarak bu ülkeyi birlik beraberlik içinde yükseltebiliriz. 

 

Dünyada Anneler Günü 1914 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kutlanmaya başlamış. Ülkemizde ise ilk olarak 1955 yılında Anneler Günü kutlanmış.

Tüm yurt genelinde olduğu gibi hemen hemen her ilde ve ilçede “Yılın Annesi” seçilir Anneler Günü’nde. Ama her konuda olduğu gibi bu konuda da kaba tabiri ile yağcılık yapılır. Protokolde yer alan ilçelerde kaymakamların, illerde valilerin, yurt genelinde de devleti yönetenlerin eşleri veya anneleri “Yılın Annesi” seçilir. Halbuki böylesine yapmacık tavırları bırakıp, mesela özürlü çocuğunu sırtında okula götürüp orada bekleyip çıkışta sırtında eve götüren anneler, çocukları için zorlu şartlarda çalışıp çocuklarına hem annelik hem babalık yapan fedakar annelerden birini “Yılın Annesi” seçmek en doğru olanıdır bence.

 

Bugün annesi hayatta olanlar mutlaka onun gününü kutlasın. Gidip ona sarılma, onu kucaklayarak, kokusunu içine çekerek kutlama imkanı olmayanlar da en azından arayarak hatırını sorsun annesinin. Bir evlat kaç yaşında olursa olsun annesi hayattaysa evlattır. Keşke şimdi benim annem hayatta olsaydı da ona sarılma imkanım olsaydı.

 

Buradan gençlere, çocuklara sesleniyorum. Tüketim ekonomisine katkı sağlamak şart değil annenizin gününü kutlamak için. Ona sarılıp yanağına sıcacık bir öpücük kondurmanın bile anneniz için hediye olduğunu unutmayın.

 

Tüm kadınlarımızın Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99