Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 1160
Ali Araptarlı

Yokluk direniş!

11 Nisan 2018 tarihli yazısı

Mucizevi ‘Antep Savunması’nı konu alan filmin ismi, ‘Yokluk Direniş’ olacak. Hollywood filmleri tadında, teknolojinin bugünkü imkânlarından yararlanılarak, ses getirecek, gişe rekorları kıracak, yarışmalara gönderilecek kalitede bir film hayal ettik! En önemlisi de, Antep halkının birlik ve dayanışmayla tam teşkilatlı Fransız Ordusu’na karşı nasıl destan yazdığını tüm dünyaya göstermek istedik!

 

Hollywood savaş filmleri tadında; izleyiciyi heyecanlandıracak, hareketli, aksiyon sahnelerinin yanı sıra, esareti asla kabullenmeyen bir halkın amansız direnişini anlatan bir film…

 Konusu, tarihimizde yaşanmış gerçek bir destan! Antep Destanı! Bu gerçek destan, işin ehli ustalar tarafından beyaz perdeye aktarılmalı ki, izleyenler uzun zaman etkisinde kalsın ve tekrar izlemek istesinler! Böyle bir dönem filmi olsun istiyoruz. Tabii istemek kolay, başarmak zor! İnşallah başaracağız... Azimle, iyi niyetle başladık, inşallah sonu güzel olacak... Bu film benim hayalimdi! O nedenle proje başkanlığını üstlendim.

 

c6ab9160-5b7c-4f53-b393-6c8b09b67606

 

 

Daha önceki yazılarımda değindiğim gibi, 1967’den beri İstanbul’da yaşayan bir Gaziantep sevdalısıyım! Şimdi bazı arkadaşlar: ‘’Yahu, 51 seneden beri dünyanın en güzel şehrinde, Allah’ın herhalde dünyadaki cennetim diye yarattığı, doğa harikası İstanbul Boğazı’nın nimetlerinden faydalanarak yaşıyorsun, pekala hala bu Gaziantep sevdası neyin nesi?‘’ diyecek. Gaziantep, benim ilk aşkım, acı, tatlı asla unutulmaz yüreğime damgalar vurmuş nice hatıraları ben Gaziantep’te yaşadım…

 

Nerdeyse bir asır önce Antep için, namus için, şeref, gurur, istiklal için, yokluk içinde direnen, teslim olmamak için tam teşkilatlı bir düşmana karşı savaşan kahramanların çocuklarıyız, torunlarıyız biz! O kahramanların kanlarını taşıyoruz! Atalarımızın tarihte gösterdikleri onurlu direnişi tüm dünyaya anlatmalıyız! Bizleri iyi tanısınlar ve bölüp, parçalamaya, yönetmeye falan heveslenmesinler! Her kuşun eti yenmez demek istiyoruz!

 

c47e8104-6285-4662-a79e-cabae88571c2

 

1919-20’de, ülkemizi işkâl etmek üzere gelen yedi düvelin bir kısmı da Antep için heveslenmiş! Emperyalist, işgalci güçler tam teşkilatlı ordularıyla oldukça kararlı gelmişler. Önce İngilizler bir sene kadar Antep’i işkal etmek için hazırlıklar yapmış, sonra adeta babalarının tapulu malını satar gibi Antep’i Fransızlara bırakıp çekilmişler!

 

Teslim olmamak için, yediden, yetmişe, kadın, erkek, çoluk, çocuk Antep halkı ayağa kalkmış! Hem de savaşacak bir ordusu, askeri gücü, topu, tüfeği, mermisi yokken! Hiçbir yerden yardım, askeri destek, para vs. de alamamış olmalarına rağmen teslim olmamak için ant içip, savaşmaya karar vermişler! Eli silah tutanlar cephede, diğerleri cephe gerisinde tüm imkansızlıklara rağmen sırt sırta verip çarpışmışlar! Sonunda zafere ulaşmışlar...

 

fe7bb986-311c-4403-8e17-48dc6daf6c0e

 

İnsan başarmak için azimle, inanarak çabalarsa neler yapmaz ki? Mağaralarda silah, mermi üretmek için imalathaneler kurmuşlar! Antep halkı zanaatkârdır! Antepli demirci, tornacı, bakırcı, tüm esnaf imkanlarını birleştirmiş silah, mermi üretmeye başlamışlar! Barutları bitince güvercin gübresini döverek kaya tuzu ile birleştirip barut üretmişler! Hünerli, mucit, öz güveni yüksek, gururuna düşkün, insanların diyarıdır Antep!

 

Tam teşkilatlı Fransız ordusuna karşı tam, 11 ay, sekiz gün direnmişler! 6317 şehit, bunun iki, üç katı kolsuz, bacaksız gazi ve harabeye dönüşen bir şehir karşılığında! Teslim olmayı asla düşünmeden, ‘Antep Destanı’nı tarihe kanlarıyla yazmışlar! Fransızlar Antep’i toplarıyla, tanklarıyla harabeye çevirmiş ama Antep halkını pes ettirememiş! Bütün dünya bu filmi izlemeli, emperyalist vahşi düşman karşısında bir halkın birlik olunca neler yapabileceğini görmeli!

 

Babam rahmetli Gazi Araptarlı Hasan, Antep Harbi’nin 20 yaşındaki en genç semt reisidir! Amcam, babamın ikiz kardeşi Gazi Araptarlı Hüseyin de, onun yardımcısı! İkisi de, İstiklal Madalyalı, tarih kitaplarına fedakarlıklarıyla geçmiş kahramanlardır! Benim ve ailemin en büyük gurur kaynağıdır onlar! Gaziantep’in yerlisi olan hemen her ailede şehit ve gazi kahramanlar bulunur! Onları bu filmde ortaya çıkarmak için gayret sarf ediyoruz! Gaziantep’in yerlisi olan hemşerilerimden bu konuyu sahiplenmelerini ve ellerindeki gerçek belge ve tarihi kitapları ortaya çıkarmalarını istiyoruz! Anlatarak olmaz gerçek belge lazım!

 

Antep Harbi’nden beş yıl önce, seferberlikte şehit düşen dört ağabeylerinin intikam hırsı babam ve amcamı ‘Antep Direnişi’nde gönüllü yapmış!  20 yaşındaki babamın hal ve tavırları komutanlarının dikkatlerini çekmiş ve o genç yaşında semt reisi olarak göreve atanmış! 20 yaşın verdiği sınırsız cesaretle cansiperane, olağanüstü fedakarlıkları düşünmeden sergilemişler... Ölmeyi göze alarak Fransızların en büyük mühimmat deposunu babam havaya uçurmuş. Bütün kitaplarda var! Fransız askerlerine ekmek yapan un fabrikasını yakan da kendisi!

 

1915’teki seferberlikte dört ağabeyinin de bir ay içinde künyeleri gelmiş! İkisi Çanakkale’ de, biri Doğu Beyazıt’ta, biri Urfa’da şehit olmuş! Yüzünü görme şansı bulamadığım dedem aklını oynatmış! 1915’te babam ve ikizi olan amcam, henüz 15 yaşında olduklarından askere alınmamışlar ve sağ kalmışlar! İstiklal Savaşı’mızın Antep Savunması’nda 20 yaşına basmışlar. 5 sene önce şehit olan dört ağabeylerinin dayanılmaz acısı ve intikam hırsıyla, vatan için savaşmaya adeta can atmışlar!

Harbin başından sonuna kadar, 20 yaşın verdiği ataklık ve sınırsız cesaretle Araptarlı ikizler, komuta ettikleri 160 kişilik birliklerinin hep en önünde savaşmış! Antep Harbi’ni anlatan kitaplarda, Araptarlı ikizlerin fedakarlıkları sayfalarca anlatılıyor! Örneğin, yazar Sahir UZEL’in, 10-07-1953’te Ankara’da basılan ANTEP HARBİNİN İÇ YÜZÜ isimli kitabında, 276-279. Sayfalarında, Araptarlı İkizlerin kahramanlıkları, Fransız birliklerini kamilen nasıl imha ederek cepheyi yardıklarını detaylı bir biçimde anlatılıyor!

 

4fba481f-bdf9-4d80-9658-af9637e58d99

 

 

Gaziantep’in yerlisi olan hemşerilerimin mutlaka Antep Harbi’nde çarpışmış şehit ve gazi yakınları vardır! Bu savaş elbette birkaç insanla kazanılmadı! Antep halkının tamamı elinden geleni yapmış! Antep Harbi’nde savaşan yakınlarınıza ait elinizdeki belgeler bu film için çok önemli, lütfen bizlerle paylaşınız! Senaryo ekibimiz senarist Soner Başer başkanlığında 28 günden beri Gaziantep’te çalışıyor! Birçok Gaziantepli ile görüştüler! Savaşın geçtiği yerlerde incelemeler yapıyorlar. Gaziantep Dernekleri Konfederasyonu Başkanı ve arkadaşları bu filmin başarıya ulaşması için kolları sıvadılar. İki Oscarlı Hollywood’un ünlü efekt yönetmenlerinden Metin GÜNGÖR ile sözleşme imzaladık! Metin GÜNGÖR, Türkiye’de çalışmıyor! 20 seneden beri Hollywood’ta! Ünlü Türk ressamı Fikret MUALLA’nın hayatını konu alan filmi çekmek için İstanbul’daydı! Bir vesile ile temas kurduk anlaştık! Yarışmalara aday bir filim yapmak istiyor! Heyecanı tam, projeye inanıyor. Bu da bizi daha da heveslendiriyor…

 

İş iyi başladı, İnşallah sonucu da öyle de olacak...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99