Flaş Kocaeli
Receb’in Teknesi
Okunma Sayısı: 1130
Receb’in Teknesi

Günaydın İzmit

22 Ocak 2018 tarihli yazısı

Eskiden herkes birbirini tanır ve selam verirmiş, şimdi kocaman apartmanlarda oturuyoruz, kapı komşumuzu tanımıyoruz, selam vermiyoruz, adeta selam vermekten korkuyoruz. Aslında selam vermek bizim zayıflığımızı göstermez. Karşımızdakine verdiğimiz değeri arttırır. Kurumsal çalışan şirketlerde selam önemlidir. Yolda giderken tanımadığımız bir kişiye selam verdiğimizde sadece kendi mutluluğumuzu paylaşmış oluruz. Elimizden eksilen hiçbir şey olmaz. Selamı; küçük olan büyüğe, az olan çok olana, karşıdan gelen oturana vermelidir.
‘’ Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar (FUZULİ)’’.
İlla ki karşımızdakinden menfaat beklemeyelim.
Gerçekten eski İzmit’te bir mahalle kültürü vardı. Komşudan bir bardak şeker istenirdi. Akşam komşuya çay içmeye gidilirdi. Aynı yaştaki çocuklar bir arada akşam ezanına kadar oyunlar oynardı. Abiler, ablalar bizlere davranışlarıyla rol model olmaya çalışırlardı. Sokağa girenin yabancı olup olmadığı bilinirdi. Zurnayla macun, zille yoğurt satılırdı. Bir de bozacımız vardı akşamları sesini duyunca içimizin ısındığı.
Evlerin kapıları sabah açilir ve akşama kadar kilitlenmezdi. Yeni yapılacak evin yeri, komşunun güneşine bahçesine engel olmayacak şekilde belirlenirdi.
Selam bütün insanların bir arada yaşaması için gereklidir. Karşımızdakine selam vermek insanlık görevidir. Çocuklarımıza selam vermeyi öğretelim.
Selam ile…

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99