CUMARTESİ GÜNÜ İZMİT AÇILIŞA DOYACAK

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde İzmit’te önemli açılışlar var. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile hain darbe girişiminin unutulmaması ve gelecek nesillere anlatılması amacıyla hayata geçirilen 2 önemli proje düzenlenecek törenlerle açılacak.

İLK AÇILIŞ CUMHURİYET PARKI’NDA

 

İlk açılış töreni 15 Temmuz Cumartesi günü  Cumhuriyet Çocuk Parkı’nda yapılacak. Türkiye’nin ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yapılan demokrasi anıtının açılışı saat 11.30’ da gerçekleştirilecek. Anıt, birbirine kenetlenmiş insanları tasvir eden 15 kalın sacdan oluşuyor ve  15 sütun üzerindeki insan figürlerinin üzerinde ay yıldızımız yer alıyor. 

 

AÇIK HAVA MÜZESİ NİTELİĞİNDE

 

İzmit’teki ikinci açılış Gazanfer Bilge Bulvarı’nın Topçular kesiminde yapılacak. Melisa Sokak’ta yaptırılan ve açık hava müzesi niteliğindeki 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkının açılış saati ise 18.00 olarak açıklandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olanlar için yaklaşık 1875 metrekarelik bir alanda yaptırılan anıt parkta vatanı için gözünü kırpmadan canlarını fedan edenlerin isimlerinin yanı sıra darbe girişimi gecesi yaşananların anlatıldığı rölyefler, 15 adet insan figürlerinden oluşan dua eden, bebek, çocuk heykeli, 3 adet demokrasiyi,  görev şehitlerini anlatan anıt, sembolik olarak 15 Temmuz şehitler köprüsü (İstanbul Boğaziçi Köprüsü), süs havuzu, çocuk oyun alanı, yeşil alanlar ile oturma alanları yer alıyor.

 

MİLLETİMİZ, HAİNLERE EN GÜZEL CEVABI VERDİ

 

Başkan Doğan, açılışı yapılacak anıt parkta incelemelerde bulunarak “ 15 Temmuz 2016 tarihinde tarihimizin en büyük hain saldırısına maruz kaldık.  Bizi bölüp parçalamak, demokrasimizi yok etmek, irademizi boyunduruk altına almak isteyenlere milletimiz en güzel cevap vermişti. Bizlere düşen 15 Temmuz ruhunu yeni nesillere aktarmak, o ruhu yaşatmaktır. Onun için İzmit Belediyesi olarak bizler de projeler hazırladık. Kuruçeşme’deki kültür merkezimizin adını darbe gecesi şehit olan Erol Olçok’ın adını verdik, şehit muhtarımızın adını taşıyan park yaptık, Cumhuriyet Parkı’nda demokrasi anıtını açıyoruz. Burada da gelecek nesillere hain saldırıyı en iyi şekilde anlatacak bir anıt park yaptık. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’mız tam bir açık hava müzesi niteliğinde.

 

DOĞAN’DAN VATANDAŞLARA AÇILIŞA DAVET

 

Hain darbe gecesi yaşanan olayları bu anıt parkta görüp tekrar yaşamak mümkün. Şehitlerimizin isimleri burada. Çocuklarımızı, turistleri buraya getirip o hain gecede Türk milletinin verdiği mücadeleyi anlatacağız. Burası şehrin tıpkı Yahya Kaptan’daki Çanakkale ruhunun yaşatıldığı Kınalı Asker Parkı gibi bir yer oldu. Vatandaşlarımızı saat 11.00 de Cumhuriyet Parkı ve saat 18.00 deki 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’nın açılışlarına davet ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99