EMEKLİLİK BEKLEYENLER YIKILDI

SGK Başkanı, emeklilik yaşının aşağı çekilebilmesi ya da yaşı bekleyenlerin erken emekli edilebilmesi için 200 milyar TL gerektiğini belirterek "Böyle bir şey olmayacağına göre, mevcut sisteme devam" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Selim Bağlı, emeklilik yaşının aşağı çekilebilmesi ya da yaşı bekleyenlerin erken emekli edilebilmesi için ya bir yerlerden 200 milyar liranın bulunması ya da emekli maaşının yarı yarıya indirilmesi gerektiğini söyledi. Bağlı, "Böyle bir şey olmayacağına göre, mevcut sisteme devam" dedi.

 

BAŞKAN BAĞLI "SGK'YA SÜREKLİ BASKI GELİYOR"

Başkan Bağlı, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Emeklilik yaşının aşağı çekilmesi, yaşa takılanların erken emekli edilmesi ve intibak gibi konularda SGK'ya sürekli baskı geldiğini belirten Bağlı, bu konularda mutfakta bir çalışmalarının olmadığını ifade etti

 

İLERİDE EMEKLİLİK 65'E GİDİYOR

Bağlı,  Türkiye'de yetişkin ömrünün (52 yaş ve sonrası) 36 yıl olduğunu ve bunun 33 yılının emeklilikte geçtiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

 

"SGK olarak emeklilere ayda 18 milyar, yılda 216 miyar lira maaş ödüyoruz. SGK'nın dengesini erken emeklilik bozdu. İnsanlar 36-37 yaşında emekli edildiği için bugün emeklilere düşük maaş vermek zorunda kalıyoruz. Talepler çok; çıraklığı emeklilikten sayalım, stajda geçen süreyi emekliliğe sayalım… Bunlar emekli yaşını aşağı çekmek ve emeklilik sisteminin altını oymaktır. Tam aksine emeklilik yaşı 58-60'tan 65 yaşa doğru gidiyor. Bir yerde 200 milyar lira varsa buyurun emekliliği değiştirelim. Mevcut sigorta primlerini yüzde 100 artıralım, emekli maaşlarını yüzde 50 düşürelim, o zaman olur, maliyet düşer. Ama bunu da herhalde hiç kimse istemez."

 

MAAŞ NASIL ARTAR?

Başkan Bağlı, kayıt dışı istihdamda 1 puanlık iyileşmenin SGK'ya 2 milyar lira gelir sağladığını belirtirken,"Kayıt dışı istihdamı ne kadar çok düşürürsek emekli maaşını o kadar artırırız ve daha da kaliteli bir sağlık hizmeti sunabiliriz" dedi. Bağlı, patronların işçisini ya sigortasız çalıştırarak ya da ödediği maaşı düşük göstererek kayıt dışılığa neden olduğunu ifade ederken, bazı işverenlerin çalışanlarına bankadan 3 bin lira maaş yatırıp bin 500 lirasını elden geri aldığını ifade etti. Bağlı, "Böyle bir durumla karşılaşan olursa ALO 170 hattını arasın, hemen müfettiş göndereyim" çağrısında bulundu.Kaynak sondakika.com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99