Türkçe’nin kalkınmada büyük bir rolü vardır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda kapsamında Akçakoca Konferans Salonunda keyifli sohbetler gerçekleştirildi. İlk olarak BMC yayıncılık yazarlarından Kenan Aydın ile başlayan söyleşiler Saadettin Ustaosmanoğlu’nun keyifli sohbeti ile devam etti.

ÖZ DİLİMİZ İLE BİLİM ÜRETMELİYİZ

Akçakoca Konferans Salonunda günün ilk söyleşisini Türkçe ve kalkınma ile gerçekleştiren Kenan Aydın, Türkçe’nin kalkınmada önemli bir rolü olduğunu söyleyerek söyleşisine başladı. ‘’Kendi dilimizi ne kadar iyi tanırsak kalkınmada o kadar başarılı oluruz’’ diyerek sözlerine başlayan Aydın, ‘’Kendi diliniz ile bilim üretebilirsek kalkınmanın en önemli adımını atmış oluruz. Bu adım bizleri ulaşabileceğim noktanın en yükseğe taşıyacaktır. Önemli olan dilimizi iyi tanımaktır. Kalkınma için fikir üretmeliyiz fakat bunun da temelinde kendi dilimiz vardır‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

 

TARTIŞMALARDAN KAÇINMAMALIYIZ
Tek başına dilimizi geliştirmenin de yeterli olmayacağını, tartışmalara da açık olmak gerektiğinin altını çizen Aydın, ‘’Tartışmalar oldukça önemlidir. Tartışmalar oldukça durum tespiti yapmak daha kolay olur. Durum tespiti gerçeğe ve yararlıya ulaşmamızda büyük önem arz eder. Örneğin dünyanın yuvarlak olduğu düşüncesi ilk başta Galileo‘nun idam edilmesine sebep olmuştur. Fakat yüzyıllar sonra dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılmış ve düşünce sistemi temelden değişmiştir. Yani kalkınabilmek için fikre ve tartışmaya değer vermemiz gerekmektedir ’’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

NECİP FAZIL’IN YAZI STİLİ ANLATILDI
Diğer konferans ise MTTB yazarlarından Saadettin Ustaosmanoğlu tarafından gerçekleştirildi. Necip Fazıl‘ın yazı stilinden çeşitli örnekler vererek edebiyata olan katkılarını anlatan Ustaosmanoğlu, ‘’Üstat soyut ile somut kavramlarını çok iyi bir şekilde ayırt eder ve yazılarına yansıtırdı. Edebiyatımıza kattığı değerler toplumumuza büyük katkılar sağladı’’ dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99