9. Kocaeli Kitap Fuarı’na uğramadan geçme

9. Kocaeli Kitap Fuarı, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’de düzenlenecek törenle kapılarını kitapseverlere açacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 9. kez kapılarını kitap tutkunlarına açacak. 13-21 Mayıs tarihleri arasında 465 yayınevi, 600’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza gününe ev sahipliği yapacak olan 9. Kocaeli Kitap Fuarı, geçen yıl 705 bin ziyaretçiyle alanında kırılması zor bir rekora imza atmıştı. 9. Kocaeli Kitap Fuarı, 13-21 Mayıs tarihleri arasında her gün 10.30-21.00 saatleri arasında kitapseverlere açık olacak.

 

FUARIN ONUR KONUĞU BEŞİR AYVAZOĞLU

Bu yıl ‘’Medeniyet ve Kitap’’ temasının işleneceği fuarın onur konuğu ise öğretmenlik, yazarlık, şairlik, bestecilik, köşe yazarlığı, gazetecilik ve söz yazarlığı gibi birçok alanda başarılar elde eden Beşir Ayvazoğlu olacak. Elliye yakın kitap ve esere imza atan, edebiyat alanında prestijli ödüllere sahip olan Ayvazoğlu,  2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görülmüştü. 13 Mayıs Cumartesi fuarın açılış gününde onur konuğu olarak yer alacak Ayvazoğlu, 20 Mayıs Cumartesi günü sat 17.00’de gerçekleşecek sempozyumda sevenleriyle tekrar bir araya gelecek.

 

HATIRALAR SAHAFLARDA CANLANACAK

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda milyonlarca kitabın alıcılarını bekleyeceği yayınevi stantlarının yanı sıra sahaflar da yine bir hayli ilgi görecek. Sahafların eskimeyen ‘’eski’’ kokusu, sararmış yapraklarda binlerce hatıralar, birçoğumuzun delikanlılığı, genç kızlığı, belki babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin anıları… Bugün aramızda olmayan ancak sevgiyle yad ettiğimiz birçok sanatçının magazin dergilerindeki fotoğrafları, film afişleri, plak veya kasetleri…

 

AMERİKALI YAZAR FİNKELSTEİN; ’BAĞIMSIZ TÜRKİYE İSTEMİYORLAR’

Uluslararası boyutta etkinliklerin de yer aldığı 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Türk dostu tanınmış isim Norman Finkelstein’in söyleşisi çok dikkat çekecek. Amerikalı aktivist, yazar ve akademisyen Norman Finkelstein, geçtiğimiz günlerde yaptığı, ‘’Bağımsız Türkiye istemiyorlar’’ çıkışıyla dikkat çekmişti. Yahudi medyası tarafından bu açıklamaları nedeniyle şiddetle eleştirilen Finkelstein, Türkiye’deki üniversitelerde öğretim üyeliği de yapmıştı. Finkelstein, 13 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de ‘’Dünyanın Gözünden Türkiye ve Ortadoğu’’ konulu söyleşini gerçekleştirecek.

 

CAT STEVENS’İN YUSUF İSLAM’A RUHANİ YOLCULUĞU

Dünyanın yıllarca Cat Stevens olarak tanıdığı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci, Müslüman olduktan sonra Yusuf İslam adını aldı. 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından, ‘’Allah, Türkiye ve Erdoğan’ı korudu’’ açıklamasını yapan Yusuf İslam,  14 Mayıs Pazar günü saat 15.00’teki ‘’Neden hala gitar taşıyorum’’ konulu söyleşisinde Cat Stevens’in Yusuf İslam’a ruhani yolculuğunu anlatacak, ardından yeni yayınlanacak ‘’Karanlığın Örtüsü Kalkınca’’ isimli kitabının imza programına katılacak.

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE FETÖ

Bu yıl fuarda geçtiğimiz yılın 15 Temmuz’unda düzenlenen ve 240 şehit verdiğimiz hain darbe girişiminde yaşananlar ile FETÖ terör örgütü gerçeği düzenlenecek söyleşi ve panellerle masaya yatırılacak. Usta gazeteciler, olayların yakın tanıkları ve siyasal bilimciler, konuyu enine boyuna tartışacak. 2011 yılında gözaltına alınan ve uzun süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, Sabah Gazetesi köşe yazarı Ferhat Ünlü ile gazeteci Çetiner Çetin, 13 Mayıs Cumartesi saat 15.00’te ‘’Araştırmacı Gazeteci Tehlikeyi Gördü mü?’’ konulu seminerde FETÖ gerçeğini anlatacak.

 

METE YARAR O GECE YAŞANANLARI ANLATACAK

Özel Kuvvet Komutanlığı’ndan emekli binbaşı Mete Yarar, gazeteci Metehan Demir, İstanbul’da açtığı popüler mekanların ardından Hürriyet Gazetesi’nde bir dönem ses getiren röportajlara imza atan İzzet Çapa, 14 Mayıs Pazar günü saat 19.00’daki ‘’Gündemi Yeni Medyadan İzlemek’’ konulu söyleşide 15 Temmuz darbe girişimini ele alacak. 15 Temmuz gecesi yaşananları en ince ayrıntısına kadar kamuoyuyla paylaşan Mete Yarar, darbe girişiminin şifrelerini en iyi çözen isim olarak yine dikkat çekecek açıklamalar yapacak.

 

‘’GEZİ-DARBE HATTINDA TÜRKİYE’YE KARŞI OPERASYONLAR’’

15 Temmuz hain darbe girişimi ve FETÖ terör örgütüne yönelik her şey 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda enine boyuna tartışılacak ve gerçekler gün ışığına çıkacak. FETÖ terör örgütüne yönelik sert açıklamalarıyla gündemden düşmeyen eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Merve Şebnem, 21 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de yine çok önemli bilgi ve belgelerle söyleşiyi takip etmeye gelenlerin karşısında olacak. Hanefi Avcı ile Merve Şebnem, ‘’Gezi-Darbe Hattında Türkiye’ye Karşı Operasyonlar’’ hakkında dikkat çekici bilgiler verecek.   

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99