KANDIRA'DA DOĞDU HOLLANDA'DA VEKİL OLDU

Hollanda'da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi'nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu

Hollanda'da yapılan parlamento seçimlerinde Türklere karşı ırkçılık yapan partiler milletvekillerinin çoğunu alsa da, seçimin kazananı katıldıkları ilk seçimde 3 milletvekili çıkaran Türklerin partisi DENK oldu. Partinin başında bizden biri vardı. Kandıralı bir ailenin çocuğu olan Tunahan Kuzu, ve partinin diğer kurucusu Selçuk Ötürk Hollanda meclisinde Türkleri temsil edecek.

 

TUNAHAN KUZU KİMDİR?

1981 yıllında Kandıralı bir ailenin çocuğu olan dünyaya gelen Tunahan Kuzu, küçük yaşta ailesi ile birlikte Hollanda'nın Maassluis kentine taşınmış ve orada büyümüştür. 2001'den 2006'ya kadar Erasmus Üniversitesinde yönetim okudu. 2008'de Hollanda'nın İşçi Partisi milletvekili olarak Rotterdam belediyesin'in meclisine seçildi. 2012'e kadar bu görevi sürdüren Kuzu, 2012'de yine İşçi Partisi milletvekili olarak, Hollanda Parlamamentosu'na seçildi.

 

13 kasım 2014'de, aynı partiden milletvekili olan Selçuk Öztürk ile birlikte, partisinin entegrasyon politikasına güven oyu vermediği için, İşçi Partisi'inden ihraç edildi. Bunun üzerine kendi partilerine kurmaya karar veren Kuzu ve Öztürk, 9 Şubat 2015'de DENK partisini kurdu. DENK, Flemenkçede "Düşün" anlamına geliyor. Özellikle Hollanda'da yaşayan azınlıklar'a hitap eden bir siyasi partisidir.

 

KUZU'NUN NETANYAHU OLAYI

İsrail başbakanı Netanyahu'nun Hollanda ziyaretinde meclis'te milletvekilleri ile tokalaşırken, eli, Kuzu tarafından geri çevrildi. Bu olay kısa sürede uluslararası basını tarafından duyurulmuştu. Netanyahu, İsrail'e geri dönerken uçakta olayla ilişkin açıklama yaparak: Kimin barış istediği, kimin istemediği, bugünki örnekle belli olmuştur, dedi.

 

Kuzu ise Facebook sayfasından açıklama yaparak: 2014 yazında Gazze’nin sokakları çocukların damarlarından akan kanlarla yıkanırken, burada kırmızı halı serildi. Bu durum el sıkışmayı değil, Filistin’in özgürlüğüne vurguyu hak ediyor dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99