BİR TARİHİ YAPI DAHA KURTULUYOR

İzmit’in tarihine sahip çıkmayı kendine görev kabul eden İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bir tarihi binayı daha kurtarıyor.

Cedit Mahallesi Baç Mevkiinde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bina, İzmit Belediyesi tarafından 900 bin lirası nakit, 307 bin liralısı da yapı karşılığı istimlak edildi. İstimlak edilen tarihi yapının restorasyonun içinde de geçtiğimiz günlerde ihale yapılmıştı. Yaklaşık 562 bin liraya mal olacak restorasyon çalışması başladı.  İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bölgeye giderek restorasyon çalışmalarını inceledi.

 

YOK OLMAK ÜZEREYDİ

 

Restorasyon çalışmaları hızla süren, 1 adet bodrum kat, 2 adet normal kat, 1 adette cihannüma katından oluşan 287,2 metrekarelik tarihi binada incelemelerde bulunan Başkan Doğan,  yıkılmaya, yok olmaya yüz tutmuş bir binayı daha İzmit tarihine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “ bir tarihi binamızı daha restore edip, yaşatıyoruz. Baç bölgemizde bu bina yıllardır bakım bekliyordu.

 

BİNA SATIN ALINDI, RESTORE EDİYİLİYOR

 

Yapı özel şahıslara ait olduğu için çok fazla bir şey yapılamıyordu. Belediye başkanı olarak birkaç kez yapı sahipleriyle görüşmeme, destek vermeme rağmen bir türlü buranın restorasyonunu sağlayamamıştık. Sonunda oturduk, anlaştık ve satın aldık. Şuanda burası İzmit Belediyesi’nin bir mülkü ve biz hızla restorasyonuna başladık.  Restorasyonun tamamlanmasıyla binayı, yine sosyal belediyecilik çalışmalarımız kapsamında halkımızın hizmetine sunacağız. Çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlamak istiyoruz” dedi. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99