İŞ GARANTİLİ KURSLAR

Türkiye'de hem istihdama katkıda bulunmak hem de ihtiyaç duyduğu elemanı yetiştirmek için sektörler de atağa kalktı. İş garantili kurslarla, bu yıl 50 bin kişi işe alınacak.

 

YOĞUN İLGİ VAR

Bu kurslardan faydalanmak isteyen kişilerin hem yetiştirilecekleri mesleğe uygun özellikleri taşıması hem de işverenin aradığı şartlara uygun olması gerekiyor. Satış danışmanı, reyon görevlisi, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı en çok aranan meslekler. Eğitimlerin hepsi ücretsiz ve iş garantili.

 

20 TL HARÇLIK

Posta'nın haberine göre, kursun süresi, eğitimi alınacak mesleğe göre değişiyor. Örneğin kasiyer ve reyon görevlisi kursu 60, perakende satış danışmanılığı eğitimi 40 gün. Kursun sonunda sertifika veriliyor. Eğitim boyunca kursiyerin sağlık primleri ödeniyor, günlük 20 lira harçlık veriliyor. Kurslar İşkur işbirliği ile yapılıyor.

 

PERAKENDE OKULU'NA GİDİN

95 milyar lira ciro ve 270 binden fazla istihdamı temsil eden gıda Perakendecileri Derneği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek eğitimi kursları (İSMEK) ile kurduğu Perakende Okulu var. Okulda satış danışmanı, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı eğitimi veriliyor. kurslar ücretsiz ve sonunda iş garantisi var.

 

ONLİNE KOLAYLIK

Avrupa Birliği fonu ile açılan 'online perakende eğitimi' kursu da var. www.e-learnretail.org üzerinden eğitim veriliyor. Okula gidemeyenler için online temel parekendecilik bilgilerinin verildiği projenin sonunda da sektörde GPD ve Kategori Mağazacılık Derneği (KMD) üye işyerlerinde iş garantisi sağlanıyor.

 

İŞÇİ-İŞVEREN KARİYER'DE

GPD, KMD'nin, İSMEK ve İşkur'un kurslarında perakende eğitimi sertifikasını alanların, başvurabileceği iş ilanlarının, ücretsiz olarak yayınlandığı İş-PER Kariyer Platformu da kuruldu. www.is-per.org adresinde yayına geçen sitede üye kuruluşlar iş ilanlarını giriyor. İş arayanlar başvuru yapabiliyor.Kaynak sondakika.com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99