MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM

Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında bulunan 48 meslekte çalışmak için mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale geldi.

Belgesiz çalışanlara Ocak 2017 tarihi itibariyle idari para cezası uygulanacağı açıklanırken, KOTO üyeleri için ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavları MEYBEM A.Ş. öncülüğünde KOTO Eğitim Vakfı (KOTEV) ve ABİGEM işbirliğinde gerçekleştirilecek

 

5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan 48 meslekte çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldi. Değişiklik öncesi belirlenen 48 meslekte alınan tüm mesleki eğitim sertifikalarının da geçersiz sayılacağı açıklanırken, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ olmayan kişilerin çalıştırılması halinde, Ocak 2017 itibariyle idari para cezası uygulandığı belirtildi.

 

SINAV ÜCRETLERİ İŞSİZLİK FONUNDAN

Yeni sisteme göre, bakanlıkça belirlenen 48 meslekte çalışmak için yeterlilik belgesi alacak olanların sınav ücretleri de ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkilendirilen MEYBEM A.Ş. tarafından yapılacak olan ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavları, KOTO Eğitim Vakfı (KOTEV) ve ABİGEM işbirliğinde gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli iş dünyasına bu alanda da sorunsuz hizmet verebilmek için gerekli tüm altyapı çalışmalarını tamamladıklarını vurgulayarak, “İşadamlarımızın yeni düzenleme karşısında cezalı konuma düşmemeleri için hassas davranmalarını bekliyoruz” dedi.

 

Ayrıca sınav bedelinin 2017 yılı içinde işsizlik fonundan %100’nün karşılanacağını, 2018 yılında ise sınav bedelinin sadece % 50 si,  2019 yılı itibari ile sınav bedellerinin geri iade edilmeyeceğini, bu sebeple firmalarımızın en kısa sürede yasal zorunluluklarını yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizdi

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99