ŞAMPİYON ŞEHRİN ŞAMPİYON BAŞKANLARI

İzmit Belediyesi ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ortaklığında düzenlenen 16 Ocak Basın Onur günü coşkulu şekilde kutlandı.Nevzat Doğan konuşmasında İzmit iampiyon bir şehirdir dedi.

BASIN ONUR GÜNÜ KUTLANDI

Gazeteciler ilk olarak saat 09.00 da Tren Garı yanında bir araya geldiler ve Saat Kulesi yanındaki Atatürk heykeline kadar yürüyerek saygı duruşunda bulunup anıta çelenk koydalar. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın da yer aldığı çelenk konulmasının ardından Kasr-ı Humayun’a geçildi. Kasr-ı Humayun da ( Av Köşkü) Mustafa Kemal ile yabancı gazetecilerin 94 yıl önce gerçekleştirdikleri basın toplantısının temsili toplantısı yapıldı.

 

YOĞUN KATILIM

Av Köşkü’ndeki etkinliğin ardından Sabancı Kültür Merkezi’ne geçildi. Buradaki Basın Onur Günü etkinliğine Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Koceali Baro Başkanı Sertif Gökçe, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Jandarma Alay Komutanı Mehmet Karadeniz, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca,  Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Başkanı İbrahim Erdoğan, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Belediye Başkanları, oda başkanları, siyasiler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

İLK BASIN TOPLANTISI

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol yaptığı konuşmada “vatan toprakları çok çetin mücadeleler sonucunda bizlere sunuldu. Çanakkale ruhu ve Milli Mücadele ile yüzbinlerce şehit verilerek Misakı Milli sınırlarımızın oluşturulması, meclisimizin açılması, Cumhuriyetimizin kurulması demokrasiye geçilmesi ülkemizin kaderini tayin etmiş bizleri bugünlere getirmiştir. 16 Ocak da büyük öneme sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Ocak 1923’te Kasr-ı Hümayun’da saatler süren bir toplantı yapmış, bu toplantıda ilk defa Cumhuriyet fikrini ortaya atmıştır. Bu toplantı Atatürk’ün tarihindeki ilk ve tek basın toplantısı olarak tarihe geçmiştir.

 

16 OCAK RESMİ GÜNLERE GİRECEK

Bu yüzden 16 Ocak Basın Onur Gününün bizler için 3 büyük önemi vardır. Birincisi Cumhuriyettir. İkincisi basının önemidir. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet fikrini basına açması basına verdiği önemi ortaya koymaktadır. Üçüncüsü ise yaşadığımız kent olan Kocaeli’dir. Atatürk’ün bu önemli toplantıyı Kocaeli’de yapması, bu kente duyduğu sevgiyi göstermektedir. Girişimlerimiz sonucunda bu özel gün resmi takvimlerde de yerini alacak. 16 Ocak bir ruhtur, Cumhuriyet ile basının değerini ortaya koymaktadır.

 

16 OCAK 15 TEMMUZ RUHUDUR

16 Ocak aynı zamanda 15 Temmuz ruhudur. 15 Temmuz hain darbe girişiminde sokaklara çıkan halkımız demokrasimize sahip çıkmıştır. 15 Temmuz’da da basın üzerine düşeni yapmıştır. 16 Ocak ile 15 Temmuz arasında önemli bir bağlantı vardır. Basın mensuplarımız için yaptığımız konutların Eylül ayına kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Meslektaşlarımıza en iyi imkanları sunmak adına çalışmalarımızı aynı heyecanla sürdüreceğiz” dedi.

 

KOGACE ÖRNEK ALINMALI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca  da “16 Ocak’lar bizim içinde çok önemli. Ülkemizin şuanda zorlu, kış şartında bile 51 ilden gazeteciler cemiyet başkanı buraya geldikleri için teşekkür ediyorum. Bugün Kocaeli’nde olduğu gibi Türkiye Gazeteciler Federasyonu için de önemli. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin hakkını vermek lazım. Tüm cemiyetler KOGACE’yi örnek almalı.

 

BASININ SORUNLARI VAR

Türkiye’de basının sorunları ve sorumlulukları var. Ülkemizin birliği beraberliği konusunda dün olduğu gibi bugünde üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. 15 Temmuz’da da Türk basını ne kadar vatanperver olduğunu göstermiştir” şeklinde konuştu.

 

İZMİTLİLER OLARAK GURURLUYUZ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da yaptığı konuşmada “16 Ocak 1923,  Mustafa Kemal Atatürk’ün uzun zamandır düşündüğü, kafasında oluşturduğu bazı düşünceleri kamuoyu ile paylaştığı önemli bir gündür. Mustafa Kemal bu düşüncelerini şehrimiz İzmit’te yapmıştır. Basının önde gelen isimlerini İzmit’e davet ediyor ve Cumhuriyet’in ilk mesajını Kasr-ı Hümyau’ndan veriyor. İzmit’liler olarak gururluyuz. O anlamlı onuru bir kez daha yaşıyoruz. Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve yönetimine teşekkür ediyorum. Bu programlarda İzmit Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduk ve bu seferki programı da birlikte hazırladık.

 

KALEMLERİYLE MÜCADELE ETTİLER

İnşallah bir sonrakinde çok daha büyük çapta ve daha geniş kitlelere bu onuru hissettirmenin programını yapacağız. Mustafa Kemal Atatürk basının önemini o tarihte gösterdi. Gelişmiş demokrasi özgür basınla olur. Bunun mesajını biz oradan aldık. Bunu savunmaya devam edeceğiz. Halide Edip Adıvar’ın ve benzeri yazar ve gazetecilerin orada olması tesadüfen değil. Kurtuluş  Savaşında o kişilerin cephedeki Mehmetçiğimizle birlikte kalemleriyle de halka verdikleri heyecan, enerji, destekler de var olduklarını göstermiştir. 15 Temmuz’da herkes mücadele etti. FETO hainlerinin demokrasiye olan saldırılarına karşı basınımızda mücadele etti.

 

BASINIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Biz de basınımızla gurur duyduk. Şüphesiz basınımız halkımızın gözü, kulağı, dili oluyor. Cumhuriyet’in mücadelesinde, Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz mücadelesinde bütün basın organları aynı duruşu göstermedi. Bir azınlık grup vardı. Gelişmiş demokrasi özgür basınla olur. Ama özgür basın hangi sınırlara kadar özgür olmalı. Vatan ve millet çıkarları. Vatanının milletin çıkarları olduğu zaman basınımızın özgür düşüncelerine diyecek bir şey yok ama kalemler daha dikkatli olmalı. Diller daha dikkatli laflar etmeli. Basın ahlakı, basın ilkeleri doğrultusunda doğru, dürüst habercilik ön planda olmalı. Bu kurallara uymayanlar var. Bunların ülkemize, milletimize zararı var bu nedenle onları düzeltmek bizim görevimiz.

 

İZMİT ŞAMPİYON BİR ŞEHİRDİR

Kocaeli şampiyon bir şehirdir. İzmit şampiyon bir şehirdir. Her alanda şampiyonluk yakışır. Ama onlar da bunu yaparken, biz de destek olduk. İzmit belediyesi olarak biz her zaman basınımızın yanında olduk. İlk Medya Evi’ni açtık, şehrimizdeki ilk basın müzesini açtık. Basın günlerinde basın mensuplarımızın yanında olduk. Şehrimizdeki bütün basın mensuplarına bisiklet hediye edeceğiz. Habere bisikletle gidecekler. Özgür basının sorunlarının çözümü de özgür basının varlığı ile mümkündür. Bu ilkeyi de kabul ediyoruz” dedi.

 

SEÇMEK, SEÇİLEBİLMEK ÖNEMLİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da konuşmasında şunları söyledi “Basın Onur Günümüz kutlu olsun. Atalarımızın bize bıraktığı en güzel miras Cumhuriyet mirasıdır. Teneffüs ettiğimiz havadan daha önemli. Bir özvarlığımızdır. Allah onlardan razı olsun. O gün o adımı attılar, bir çok insanın yaşamadığı onuru yaşıyoruz. Mahallemizin muhtarını, belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi seçiyoruz. Seçmek, seçilebilmek ne kadar büyük bir değer olduğunu yaşamayanlar bizden çok daha iyi bilirler. On un için Atatürk’ün Kocaeli İzmit’te böyle bir basın toplantısı yapması kentimiz için çok önemli.

 

KOCAELİ BASINI ÇOK GÜÇLÜ

Bunun bereketidir ki, Kocaeli’nde gerçekten güçlü bir basın  var. Bizler her zaman gazetecilerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Özgür basın demokrasinin, cumhuriyetimizin olmazsa olmazıdır. Tabi bunun ahlak kuralları içerisinde yapılmasını gönülden diliyoruz. Eleştiri iyi bir şeydir. Kendi yönetimimizle ilgili bazen farklı önemli şeyleri de basından alıyoruz. Eksiklerimizi dile getirmelerinden ben mutlu oluyorum. Kocaeli’nde ki gazeteci kardeşlerimizin yaptıkları bu güzel faaliyetlerinden dolayı tebrik ediyorum.”

 

VALİ GÜZELOĞLU’NUN KONUŞMASI

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında  “Böylesi tarihi bir buluşmanın İzmit’te yaşanmasının gururunu yaşıyoruz. Bu toprakları vatan eyleyen, canlarıyla bu devleti kuran, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ülkenin geleceğine kalemiyle hizmet eden ve rahmete kavuşan basın emekçilerimizi de rahmetle anıyorum. Bizler tarihin her döneminde dostuna güven, düşmanına ürperti veren bir gücü temsil ettik. Yok edilmek istenilen bir milletin şanlı direnişi ve kahramanca bir mücadele yaşanmıştır. Bu mücadelede mazlum ülkelere örneklik veren kurtuluş mücadelelerinin temelini teşkil eden.  Tarihe emsalsiz bir kurtuluş savaşı mücadelesi olarak yer aldı.

 

CUMHURİYETİMİZ SONSUZA DEK YAŞAYACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu kurtuluş savaşını bu topraklarda yedi düvele karşı verdi. Bu mücadelenin adı da Türkiye Cumhuriyeti oldu. 15 Temmuz’da demokrasimizi, özgürlüklerimizi, tüm değerlerimizi elimizden almaya çalışan hainlerin darbe kalkışması oldu. Ama 15 Temmuz’da tarihimizin ruhuyla, imanıyla meydanlarda durmasıyla cumhuriyetimizin bekası kurtulmuş oldu. 15 Temmuz cumhuriyetin sonsuza kadar yaşayacağının bir ilanıydı. Özgür ve hür bir toplumun bir parçası özgür ve hür basındır. Basın milletin dili, milletin sesi ve beklentisini ifade eder” şeklinde konuştu.

Törende İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan tarafından, yurdun dört bir yanından gelen Gazeteciler Cemiyet Başkanına bisiklet hediye edildi.

 

ÖDÜL ALAN GAZETECİLER

Törende gazeteciler arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri de verildi.

Ali Aydemirer Haber Ödülü; Bülent Ekinci, Ömür Kavram,Şahin Oktay

Aybey Kahramanlı Mizanpaj Ödülü; Evren Kızıltaş, Seher Ortaç,Fikriye Çakar

Murat Tosunoğlu Görüntülü Haber; Kadir Yıldız, Gürcan Yılmaz, Rasim Akar

Şehit Onbaşı Abdülsamet Özen Haber Dalı Özel Ödülü; Çiğdem Armağan

Şehit Onbaşı Abdülsamet Özen Görüntülü Haber Dalı Özel Ödülü; Cüneyt Horozal

Ayrıca meslekte 40 yılını dolduran gazetecilere de ödül verildi. Geçtiğimiz günlerde Kayseri’deki terör olayında hayatını kaybeden şehit onbaşı Abdülsamet Özen’in babası Hüseyin Özen’e Başkan Doğan tarafından onur plaketi de verildi.  

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99