TİYATRONUN İMPARATORU AKÇİN'DEN TİYATRO FESTİVALİ

Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun 7-15 Ocak tarihlerinde Dolphin AVM'de sunacağı 7. Çocuk Oyuncular Sahnesiz Oyunlar Buluşması etkinliğinin tanıtımı yapıldı.Dolphin Avm sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliklere avm yöneticileri yer ücreti almayacak.

11 OYUN SAHNELENECEK

“7. Sahnesiz Oyunlar Buluşma Günleri” kapsamında 11 oyun seyirci ile buluşacak. Buluşma günleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, “Çocuklar ve gençler için tiyatro sanatı estetik bir haz duygusundan öte, bir eğitim aracı olarak daha önemlidir. Tiyatro Sanatı seyirciye oyun gösterme işidir. Ancak oyunu gösteren oyuncuların davranışlarını ve yaşam biçimlerini de değiştirir. İşte bu noktada, tiyatro eğitimi, provalar, dramatik durum, oyun metni, rol oynama, mesaj iletme gibi birçok öğe kursiyerlerin eğitimi için kullanılır” dedi.

 

“ÇOCUKLARIN TİYATRO İHTİYACI DA VAR”

Tiyatroların amacının kendini iyi ifade etme becerisini geliştirmek olduğunu dile getiren Akçin, “Bu festivalde görev alan çocukların ve gençlerin, kişisel gelişiminde beceri olarak kazanımları, ses konuşma, beden dili, sözsüz ifade biçimleri üzerinde beklentilerimiz var. Çocuklarımızın sanat eğitimlerinden yararlanabilmeleri için daha özgür alanlara, uzmanlara ihtiyaç vardır” dedi.

 

ÖZGÜRLÜK SOKAK'TA

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin festival hakkında konuşarak, “Dolphin AVM ikinci katta 11 grup cumartesi gününden itibaren etkinliklerine başlayacak. Bu 11 grup sizlere estetik olarak olağanüstü haz duygusunu kazandıracak oyunlar oynamayacak. Türkiye’nin geleceğinde yurttaş kinliğine bürünecek çocuklar bunlar. Kendilerini ifade etme, düşünceleri arasında uzuvlarıyla, duyularıyla koordinasyonu sağlamak için sanatı bir araç olarak kullanacak. Sanat bir eğitim aracı olarak kullanıldığında ancak gericiliği ve Cumhuriyet düşmanlığını engelleyecektir. Sanat bir yarışma ve süs değildir. Kişinin kişisel gelimini tamamlamak için özel davranış biçimidir. Özgürlük sokaktadır” dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99