OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BİR İLK

Türkiye ihracatının lideri otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeleyerek 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

Türkiye ihracatının lideri otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeleyerek 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör ihracatı kasım ayında yüzde 16,9 artarak 2,2 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatı ise yüzde 51'lik artışla yeni rekor kırdı.

 

SEKTÖRÜN EN BÜYÜK 3 PAZARI ALMANYA, İTALYA, FRANSA

Kasım ayı ihracatında sektörün en büyük üç pazarı olan Almanya, İtalya ve Fransa'ya yüzde 65'e varan oranlarda çift haneli artışlar yaşandı. Binek otomobil ihracatında yüzde 51 oranındaki yüksek artış başarılı performansta temel etken oldu.

 

2008'DEN BU YANA İLK OLACAK

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24,7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşacağız" dedi.

Sektörün kasım ayında da Türkiye ihracatının lideri olma özelliğini koruduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu, "Özellikle binek otomobillerdeki yüzde 51 ihracat artışı, ekim ayından sonra kasım ayı ihracatında da temel belirleyici oldu. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya, İtalya ve Fransa'ya çift haneli artışlar kasım ayında da sürdü" diye konuştu.

 

MAL GRUBUNDA BİNEK OTOMOBİLLER İHRACATI YÜZDE 51 ARTTI

OİB kasım ayı verilerine göre mal gruplarında binek otomobiller ihracatı yüzde 51 artarak 952 milyon dolar, yan sanayi yüzde 1 artarak 745 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 azalarak 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 11 artarak 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 

Binek otomobiller ihracatı en büyük ilk üç pazar olan İtalya'ya yüzde 118, Fransa'ya yüzde 199, Almanya'ya yüzde 88 artış gösterdi. Ayrıca Polonya'ya yüzde 44, Slovenya'ya yüzde 179 ihracat artışı yaşandı.

Otomotiv yan sanayinde en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat yüzde 6 ve diğer pazarlardan Romanya'ya yüzde 19, İran'a yüzde 56 artarken, Amerika Birleşik Devletleri'ne yüzde 21 düşüş kaydedildi.

 

ABD'YE YÜZDE 100 İHRACAT ARTIŞI

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık'a yüzde 31, diğer önemli pazarlardan Almanya'ya yüzde 37, İspanya'ya yüzde 44 ihracat düşüşü görülürken, Amerika Birleşik Devletleri'ne ise yüzde 100 ihracat artışı oldu.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan Almanya'ya yüzde 17, İtalya'ya yüzde 63, Polonya'ya yüzde 512 ihracat artışı oldu.

 

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA'YA İHRACAT YÜZDE 24 ARTTI

Otomotivin kasım ayındaki performansı ülkeler bazında da kendini gösterdi. OİB verilerine göre kasım ayında en büyük ilk üç pazar olan Almanya'ya yüzde 24 artış ile 364 milyon dolar, İtalya'ya yüzde 53 artışla 283 milyon dolar ve Fransa'ya yüzde 65 artışla 249 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Almanya'ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 88, otobüs-midibüs-minibüs ihracatının yüzde 17 artması etkili olurken, İtalya'ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 118, Fransa'ya artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 199 artması etkili oldu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99