ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜME

İzmit Belediyesi ömrünü tamamlamış araç lastiklerini toplayarak bunları ekonomiye geri kazandırıyor. Atık lastiklerin çevreye zararının tartışılmaz bir gerçek olduğunu belirten Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri “ atık lastikler, bulundukları yerde fare, sinek gibi haşerelerin üremesine olanak sağlamanın yanında, durdukları yerde toprağı kirletmekte, yandıkları zaman hava kirliliğine neden olmaktadır.

 Atık lastiklerin açık alanda uzun süre depolanması, doğaya rastgele bırakılması kanunlar ile yasaklanmıştır. Ancak ülkemizde atık lastikler çöplere atılmakta, boş alanlara bırakılarak çevre kirliliğine neden olunmaktadır. Şehrimizde lastik değişimi yoğun olup bu sayede çok sayıda hurda lastik oluşmaktadır. Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu eski lastiklerini, lastikçilerde bırakmakta, bazı vatandaşlarımız ise eski lastiklerini çevreye ve çöp konteynerlerine atmaktadır. Çevreye atılan lastikler, çevre kirliliği oluşturmaktadır.

 

İzmit Belediyesi olarak 7 yılı aşkın zamandır atık lastikleri toplayıp geri dönüşümünü sağlıyoruz. Kullanılmış lastikler geri dönüşüm işlemlerine tabi tutularak, zemin karoları, ayakkabı tabanları yapılmakta ayrıca bazı tesislerde yakılarak enerji elde edilmektedir. Vatandaşlardan atık lastiklerini rastgele doğaya bırakmamalarını istiyoruz” dediler. Yetkililer, İzmit’te ayda ortalama 30 ton atık lastik toplandığını bildirdiler.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99