ÇARŞAFLI SOYGUNCUNUN DURUŞMASI BAŞLADI

Gölcük’te geçtiğimiz Kasım ayında Halk Bankası Şubesine çarşaf girerek çalışanları rehin alan ve düzenlenen operasyon sonrası ağır yaralı olarak kurtulan İsmail İpek’in davasına başladı. Duruşmaya tedavi gördüğü Metris Cezaevi Rehabilitasyon Merkezinden SEGBİS ile canlı olarak katılan tutuklu sanık İsmail İpek, “Çok pişmanım ve pişmanlık yasasından faydalanmak istiyorum” dedi

 

Gölcük Merkez Mahallesi Amiral Sağlam Caddesi üzerinde bulunan Halk Bankası’na soygun amacıyla girerek içerideki 14 kişiyi rehin alan acemi gangster İsmail İpek (44) yaklaşık 6,5 saatlik ikna çabaları sonuç vermeyince gerçekleştirilen operasyonda özel harekat timleri tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Soyguncu ilk olarak Gölcük Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp tedaviye alınmış ve artık yaşamına görme engelli olarak devam edeceği açıklanmıştı. Soyguncu yaralı olarak kurtulduğu için hakkında kamu davası açıldı. Konuyla alakalı davanın görülmesine başlandı.
 
DURUŞMAYA REHİN OLANLARDA KATILDI

 

Kocaeli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesinde açılan duruşmaya sanık İsmail İpek bulunduğu Metris Cezaevi Rehabilitasyon Merkezinden SEGBİS ile katılırken olay günü Halk Bankasında rehin olarak kalan çalışan ve müşterilerden Ersin Dengiz, Derya Elgörümlü, Havva Çeçen, Kazım Emre Yasa, Kıymet Atay, Mehmet Akif Gencer, Meral Ercan, Musa Mısırlıoğlu, Mustafa Umutcan Çakar, İlknur Fidan, Sertaç Mutlu, Sinan Yavaş ile Zeynep Polater ve sanık İsmail İpek’in yakınları katıldı.

 

HASTANEDEN CANLI OLARAK KATILDI


Duruşmada ilk olarak acemi soyguncu İsmail İpek tedavi gördüğü Metris Cezaevi Rehabilitasyon Merkezinden SEGBİS ile canlı olarak katıldı. İpek ifadesinde, “Kredi çektiğim için 50 bin TL ve diğer ufak borçlarım vardı. Silah zoru ile soygun yapmayı planladım. Evde bulduğum kutu, pil ve kabloları üzerime bağlayarak bomba süsü verdim. Ama patlayıcı hiçbir madde yoktu. Üzerime çarşaf giydim ve maaşımı aldığım Halk Bankasına gittim. Ben böyle bir şeyi nasıl yaptım bilmiyorum. Çok pişmanım. Pişmanlık yasasından faydalanmak istiyorum” dedi.

 

TEK TEK MÜŞTEKİLER DİNLENDİ


Sanık ifadesinin ardından mahkeme heyeti tek tek müştekileri dinledi. Duruşmada müşteki olarak ifade veren Halk Bankası Güvenlik görevlisi Ersin Dengiz, “Bankanın kapanmasına 15 dakika vardı. İçeriye çarşaflı birisi girdi. Bayan olduğunu düşündüğümden çok bakmadım. İçeri girer girmez bana doğru yöneldi ve silah doğrulttu. Çarşafı kaldırarak bir düzenek gösterdi. Bomba olduğunu ve patlatacağını belirtti. Bankanın giriş katındaki insanları aceleyle dışarı çıkarttım. Üst kattakiler de can havli ile camdan atladı. Bana poşet verdi ve para doldurmamı istedi. Bende dediğini yaptım. İçeride kimsenin kalmadığını düşünerek bir fırsat bulup ikinci kattan camdan atladım” dedi.

 

8 KASIM'A ERTELENDİ


Bir diğer ifade veren banka çalışanı Kazım Emre Yasa ise olay günü gereken hassasiyeti göstermedikleri gerekçesi ile emniyet güçlerinden şikayetçi oldu. Olay günü güvenlik görevlisi Ersin Dengiz camdan atladıktan sonra sanık 15 dakika yalnız kaldı. Ancak polisler bu sürede fırsat olmasına rağmen müdahalede bulunmadı. Ayrıca bizim camdan atlayacağımızı bildiği halde ne bir merdiven ne de minder açtırdı. Kolluk kuvvetlerinden işlerini yapmadıkları gerekçesi ile şikayetçiyim” dedi. İfadeleri dinleyen mahkeme heyeti ifade vermeyen müştekilerin dinlenmesi için duruşmayı 8 Kasım saat 09.50’ye erteledi.

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: GÖLCÜK VİZYON

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99