AKÇAKOCA MEYDANI BÖYLE OLACAK

İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Akçakoca Meydan düzenlemesinde sanatsal çalışmaların startı verildi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük önem verdiği Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturan Akçakoca Meydan düzenleme çalışmalarını tamamlayan İzmit Belediyesi meydanın sanatsal çalışmalarını başlattı.   Meydanda yapılacak sanatsal çalışmalarla Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış, Beyliği devlet teşkilatına oradan da imparatorluk düzeyine taşımış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerine yer vererek toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır.

 

TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ SANATÇISI TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

 

Uluslararası platformlarda önemli çalışmalara imza atan Türkiye’nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yürütülen Akçakoca Mahallesi Kuruluş Yolculuğu Sanat çalışmaları, meydan projesinin önemine önem katacak. Yapılan çalışmalarla Akçakoca meydanı  tarih kokacak. Açık hava müzesi niteliği taşıyan bu alan, mevcut anıtlarıyla bir bütünlük sağlamış ve buradaki tarihsel dokularla birlikte birbirini tanımlayan ve tamamlayan bir yapı haline gelecek.

 

TURİSTLERİN DİNLENME MEKANI OLACAK

 

İzmit’in tarihi yerleşim bölgelerinden birinde bulunan Akçakoca Meydanı çevresinde sivil mimari örneklerinin yanı sıra kuzeyinde Osmanlı Dönemine ait Akçakoca Dere Cami ve Süleyman Paşa Hamamı bulunmaktadır. Tarihi yapılar arasından yamaca doğru uzanan yol, Kale İçi Bölgesinin içerisinden de geçerek Şehitlik Korusuna kadar uzanmaktadır. Bu nedenle Meydan Tarih Koridoru boyunca yapılacak turistik gezilerin dinlenme mekanı olarak kullanılacaktır. Bu alan bu anlamıyla tarihsel bir sürecin canlı bir kanıtı ve yaşayan bir yönü olarak günümüz ve gelecek nesillere, geçmiş kültürümüzün aktarılması, toplumsal bilinçlenme, tarihe ve geçmişimize dair bilgilerin hafızamızda görsellik olarak kalmasını sağlamak gibi birçok yönden önemli mesajlar verecektir.

 

FOTO:  İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Akçakoca Meydan Düzenlemesinde sanatsal çalışmaların startı verildi.

FOTO2: Meydanda yapılacak sanatsal çalışmalarla Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış, Beyliği devlet teşkilatına oradan da imparatorluk düzeyine taşımış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerine yer vererek toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99