Sefa Sirmen'e hapis şoku

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Kocaeli eski Milletvekili ve Sefa Sirmen’in 2006 yılından bu yana yargılandığı İZGAZ davasında karar çıktı ve Sirmen 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı

 

 

2002 yılında İzgaz şebekesinin yapımında görevini kötüyü kullandığı iddiası ile eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Kocaeli eski Milletvekili Sefa Sirmen ve 15 kişi hakkında 2006 yılında dava açılmıştı. O dönem Sefa Sirmen ve 15 sanık 2011 yılında beraat etmişti. Fakat Yargıtay kararı bozunca işler değişti.

TEMYİZ ETTİ AMA…

Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen dava geçen yıl şubat ayında sonuçlandı. Mahkeme, Sefa Sirmen ile kendisinden sonra bir dönem İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Hikmet Erenkaya’yı 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırdı. Sirmen ve Erenkaya kararı temyiz etti. Yargıtay, Sirmen ve Erenkaya’nın itirazlarını değerlendirirken, sadece Sirmen’e ceza verdi.

KİMLER VARDI

Yıllar süren dava kapsamında; Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, geçtiğimiz ay vefat eden merhum Kadri Veziroğlu, Murat Sirmen, Şeref Şeneller, Metin Alan, Osman Asaf Tuncay, İlker Özben, Veysi Adnan Yavuz, Kenan Yenilmez, Seyfettin Kule, Ali Kemal Yaşar, İbrahim Aydın, İbrahim Turgut ve geçtiğimiz yıllarda vefat eden eski İZGAZ Genel Müdürü Mustafa Birik yargılanmıştı.Sirmen'in cezaevine gönderilmesinin ardından Kandıra T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gelen CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Sirmen'i ziyaret etti.

SİYASİ BİR KARAR”

Ziyaretin ardından açıklama yapan CHP Kocaeli İl Başkanı Sarıbay, "Sefa Bey bugün, kesinleşen cezası nedeniyle cezaevine girdi.  Deprem öncesi 110 milyon dolara yaptığı doğalgaz altyapısını pahalı yaptırdığı için yargılandı. Siyasi bir kararla da kararı kesinleştirildi. Bu davanın başında Rahşan affı vardı. Sefa Bey ve arkadaşları o affı kabul etmedi, 'Hayır. Biz yargılanacağız. Şaibeli olarak burada kalmak istemiyoruz. Bu nedenle bizi yargılayın' dediler. Yani affı kabul etmediler. O gün affı kabul etselerdi, bu ceza bugün yenmezdi. Bu davada yargılanan 23 kişiden bir tek Sefa Sirmen'in cezası kesinleştirildi" dedi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99