“Şubat ayında ihracatın yüzde 3,1 artışız olumlu bir gelişmedir”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan şubat ayı ihracat kayıtlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Şubat ayında ihracatın yüzde 3.1 artışla 10,8 milyar dolara çıkmasının olumlu bir gelişme olduğunu, ancak altın ihracatının da değerlendirmeye alınması halinde ihracattaki düşüş eğiliminin sürdüğünün görüleceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ihracat rakamlarında geçtiğimiz yıl altın ihracatının önemli bir payı olduğuna işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, bu yıl altın ihracatının durma noktasına gelmesiyle birlikte ihracattaki normal düşüş ivmesinin daha da hızlanacağını vurguladı.

“TÜİK tarafından ay sonunda açıklanacak olan ‘kesin ihracat’ rakamlarında yaklaşık yüzde 10 düşüş bekliyoruz.” değerlendirmesini yapan Ayhan Zeytinoğlu “Geçtiğimiz yıl şubat ayında 1.8 milyar dolarlık altın ihracatı yapıldı. İran’a ambargonun kalkmasıyla birlikte altın ihracatı olarak yapılan ihracatın gerekçesinin kalktı. Bunun toplam ihracat rakamlarında mutlaka etkisi olacak.” şeklinde konuştu.
İhracatta parite etkisinin devam ettiğine de dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu “Parite etkisi çıkarılırsa Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatımız yükseliyor. Avrupa’ya ihracatımızın dolar bazında yüzde 3,1, Euro bazında yüzde 4,8 arttığını görüyoruz.” açıklamasını yaptı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 artışla 10 milyar 790 milyon dolar oldu. İhracat yılın ilk iki ayında yüzde 16.9 düşerek 20,4 milyar dolar oldu. TİM verilerine göre, son 12 aylık dönemde ihracat yüzde 10,8 düşüşle 139 milyar 735 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99