Flaş Kocaeli

Ayhan Zeytinoğlu Reform Paketini Değerlendirdi

Kocaeli Sanayi odası Ayhan Zeytinoğlu basın açıklaması gerçekleştirdi

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Kocaeli Sanayi odası Ayhan Zeytinoğlu basın açıklaması gerçekleştirdi.Basın açıklamasında Zeytinoğlu reform paketleri üzerinde konuştu. ZeytinoğluBankalara verilen 28 milyar ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Ama ilk etapta çok değerli olduğunu düşünüyorum.Buradaki teşviklerin, orta vadede, iç pazara çalışan firmalarımızı, ihracata yöneltebilecek bir unsur olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Zeytinoğlu açılmalarında “31 Mart’ta Mahalli İdareler Genel Seçimlerini tamamladık. Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Artık; ekonomiye odaklanarak, üretim, ihracat ve yabancı sermaye girişinin artması yönünde güçlü adımların atılmasını bekliyoruz.10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak “Yapısal Dönüşüm Adımları”nıaçıkladı.Reform paketinin bizi ilgilendiren kısımlarına bakacak olursak öncelikle belirtmek gerekir ki Kıdem Tazminatı Reformu içeriğinde tartışıldığı gibi, sanayici yeni maliyetlerle karşı karşıya kalmamalı. Üstelik sanayicinin artan maliyetlerinin işsizliği artırma tehlikesi var.

 

KREDİLERİN STRATEJİK SEKTÖRLERE YÖNLENDİRİLMESİ TEŞVİK EDİLECEK

Şu anda iç piyasaya çalışan sanayicilerde çok ciddi sıkıntılar var.Bankalardan kredilerini yenileyemiyorlar, vadelerini değiştiremiyorlar.Maalesef bir çok sanayici faktoring şirketleri veya türevlerine gitmek durumunda kalıyor. Bankalara verilen 28 milyar ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Ama ilk etapta çok değerli olduğunu düşünüyorum.Buradaki teşviklerin, orta vadede, iç pazara çalışan firmalarımızı, ihracata yöneltebilecek bir unsur olabileceğini düşünüyoruz.

 

YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ YAKINDA ADALET BAKANIMIZ TARAFINDAN AÇIKLANACAK

Fiilen bize dokunan diğer desteklerin dışında, en önemli gördüğüm “Yargı Reformu Strateji Belgesi” diyebilirim.Dengelenme sürecinde en kestirme yolun, AB ile entegrasyon olduğuna inanıyorum. Bunun için yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü tesis etmeliyiz.Dünyada bütün ülkeler yabancı sermaye çekmeye çalışıyor, orada da bir rekabet var.Biliyorsunuz 2004-2005 yılında, hükümetimiz yaptığı reformlarla, yatırım iklimini çok olumlu hale getirebilmişti.Biz hızlı davranıp bilhassa Avrupa Birliği’nden yatırımları çekebilirsek, tekrar 2004-2005’lerde alıştığımız büyüme ivmelerini yakalayabiliriz diye düşünüyorum.

 

EN BÜYÜK TİCARET PARTNERİMİZ AVRUPA

Diğer taraftan bu belge, Gümrük Birliğinin güncellenmesi için de bir fırsat.Bildiğiniz gibi bu konuyu bahane ederek Avrupa ülkeleri GB güncellemesini engelliyorlar. *İhracat master planı oluşturulacak. Detayları Ticaret Bakanlığı Ağustos ayında açıklayacak.En büyük ticaret partnerimiz Avrupa. Avrupa ekonomisinde maalesef bir yavaşlama var.İhracat rakamlarımıza da yansıdığını görüyoruz. Burada ciddi tedbirler almamız lazım.AB’nin üçüncü ülkelerle yaptıkları STA’ları, biz o ülkelerle STA yapana kadar, Avrupalı gibi kolaylıkla o ülkelere giremiyoruz.*İstihdam bazlı eğitim planlamasının detaylarını Milli Eğitim Bakanlığı Eylül'de açıklayacak.

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER SATMAK HEPİMİZİN AMACI

Katma değeri yüksek ürünler satmak hepimizin amacı, ama çok daha temel sorunlarımıza inmemiz lazım.Sanayide biliyorsunuz çok ciddi istihdam sıkıntısı var. Bir tarafta çok ciddi iş arayan bir ekip var. Öbür tarafta iş açığı var.Biliyorsunuz Meslek Liseleri konusunda TOBB ve MEB arasında anlaşma imzalandı. Katma değerli ürünlere bu insanların yetişmesiyle de ulaşabileceğimizi bilmemiz lazım. Bunların meyve vermesini orta vadede göreceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99