Flaş Kocaeli

Valilik açıkladı:

2 Milyar 7 Milyon TL Ödenekten Şuana Kadar 362 Milyon TL Harcandı

2019 YILI 2. İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜN GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Toplantıda Yarımca ve Gebze arasına hızlı trenden bağımsız 35 kilometrelik bağımsız bir hat yapılacağı bilgisi verildi.

Yılda dört kez yapılması planlanan İl Koordinasyon Kurulu toplantısının ikinci sün Valilik Akçakoca toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy başkanlık yaparken, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, STK temsilcileri de toplantıda hazır bulundu.

 

65 PROJE TAMAMLANDI

2019 yılı yatırımlarının birinci dönem sonu itibarıyla uygulama durumuna ilişkin değerlendirme
yapan Vali Aksoy, Kocaeli ilinde, 2019 yılında, kamu kurumları ve belediyeler tarafından toplam 472 proje uygulanmaktadır. Birinci dönem sonu itibarıyla biten proje sayısı 65, devam eden proje sayısı 304, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 43, henüz başlanamayan proje sayısı ise 60’dır. 2019 yılı yatırımlarının proje tutarı toplamı 12 Milyar 95 Milyon TL’dir. 2019 yılı Ödenek toplamı ise 2 Milyar 7 Milyon TL’dir. Dönem sonu itibarıyla bu ödenekten yapılan harcama toplamı 362 Milyon TL’dir” dedi.

 

ULAŞIM SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Yatırımların ayrıldığı payları aktarmaya devam eden Vali Aksoy, “Yılın ilk üç ayında yılı ödeneğine göre nakdi gerçekleşme oranı yüzde 18.04’dür. Yıl içinde hem proje sayısında hem de ödenek miktarında artış beklenmektedir. 2019 yılı yatırım ödeneklerinin sektörlere göre dağılımına baktığımızda, yüzde 45’lik oranla Ulaştırma sektörü birinci sırada, yüzde 28’lik oranla Diğer Kamu Hizmetleri (DKH) sektörü ikinci sırada, yüzde 18’1ik oranla Eğitim sektörü üçüncü sırada gelmektedir. Ödeneğin yüzde 9’u ise diğer sektörlere ayrılmıştır” diye konuştu.

 

4 CAMİDE SON DURUM

Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nden Davut Sağat, “Kocaeli2de iki tanesi Karamürsel’de olmak üzere 4 projemiz var. İzmit’te bulunan Pertev Mehmet Paşa Cami’nin restorasyonu devam ediyor. İhale tarihimiz 27 Ekim 2016’da yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. 14 Eylül’de bitirmeyi planlıyoruz. İşin tasfiyesi talebinde bulunulmuş ve bu talep kurumumuzca değerlendirilmektedir. Şu ana kadar 1 Milyon 852 Bin 458 Bin TL harcandı. İzmit’teki diğer cami olan Baç Cami(Urgancı Cami) 253 Bin 818 TL harcandı şu ana kadar. Yüzde 10’u tamamlandı. 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor. Karamürsel Karabali Cami ise 754 Bin 375 TL harcanması öngörülmesine rağmen Şu ana kadar 637 Bin 361 TL harcandı. Cami ibadete açılmıştır. Karamürsel’deki bir diğer Cami Sarıkum Cami, ibadete açıldı. Cami için şu ana kadar 770 Bin 831 TL harcandı.

 

‘12 PROJEYE 180 MİLYON TL’

Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Levent Meriçli, “ 12 yatırım var. 8’i devam ediyor. 2‘si bitti 2’si ihale aşamasında. Bu 12 projeye, 180 Milyon 500 Bin TL harcanacak. 2019 yılı ödeneklerimiz henüz tahsis edilmedi. 2 adet makas bölgesi temin ederek kuruldu. Bölge müdürlüğümüzdeki binaların deprem tahkik raporlarının hazırlanması da ihale aşamasında. Derince’de özelleştirdiğimiz limanla gar sahası arasında kalan alanı kullanmak üzere bir projemiz var. Bu projeden sonra daha etkin bir demiryolu kuracağız. Gebze Arifiye arasında YHT’nin sesinden rahatsız olan vatandaşların şikayeti sebebiyle oraya gürültü perdesi projesi hazırlıyoruz” dedi.

 

35 KM’LİK 3. HAT GELİYOR

Sözlerini sürdüren Meriçli, “Yarımca-Köseköy arası konvensiyonel hat kataner sistemleri yapın işi (25 Bin volt enerji taşıyan elektrikli taşıma işi) 14 Milyon TL’ye yapacağız. Yarımca ve Gebze arasındaki 3. hat yapıyoruz. Karşılıklı 12 tren sağlayabilmek adına hızlı trenden bağımsız bir hat yapımı var. Yüklerinde taşınabilmesi amaçlandı. Bu kapsamda yaklaşık 35 kilometrelik bir demiryolu yapılacak. Gebze’den Diliskelesi’ne kadar gidiyor. İşin tutarı 144 Milyon TL. (66 milyonu altyapı 66 milyonu üstyapı 11 milyon TL’si ise elektirifikasyon sistem) Bu alana Diliskelesi, Tavşancıl, Hereke, Yarımca, Tütünçiflik, Derince ve Kırkikievler durakları olacak” dedi.

 

SANAYİ KAVŞAĞINDA YAN GÖVDE BİTTİ’

Karayolları Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüzise toplantıda ilimizde yapıla yatırımları aktararak “Kocaeli entegre ihale süreci devam ediyor. Yoğun talep verdi. 60 istekli teklif verdi. İhale sürecine yönelik 15 Bin TL’ye kadar itiraz vardı 15’ine kadar değerlendirmeyi yapacağız. Tem otoyolu üzerindeki 6 köprü ile ilgili ihale yapacağız. Tekli köprüler çift hale getirilecek. Sanayi kavşağında yan gövdeyi bitirdik. K1 Otogar kavşağında çalışmalar devam ediyor. Bu yılın ilk yarısında bitirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘SORUN OLURSA PAYLAŞIN’

Toplantı sonunda kurumları uyaran Vali Aksoy, “Bir an önce zamanında ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilmesi gerekiyor. İhalesi tamamlanmayan işlerin bir an önce ihalelerinin başlatılması ilimiz adına ilerleme kaydeder. Kurumlar arası bir koordinasyonu gerektirecek bir husus varsa onları bizimle paylaşmanızı istiyorum Önümüzdeki yıl Şubat ayı içerisinde şehir hastanesinin bitirilmesi planlanıyor. O yüzden o bölgedeki yolların tamamlanması gerekiyor. Öngörülen sürenin öncesinde tamamlamaya çalışalım. Sorun olduğunda mutlaka bizimle paylaşın” şeklinde konuştu. n Ayşe AYDIN

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99