Organ bağışçıları ödüllendirildi!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Organ Bağışçısı Kişilere Teşekkür’ programında organ ve doku naklinde bulunan aileler ile Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy bir araya geldi

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası sebebiyle ilimizde son 5 yıl içerisinde beyin ölümü sonrasında organ bağışında bulunan kişilere yönelik Vali Hüseyin Aksoy'un katılımı ile  Wellborn Hotel'de, Organ Bağışçısı Kişilere Teşekkür Programı düzenlendi. Programa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan , Özel ve Kamu Hastaneleri Başhekimleri, İlçe Sağlık Müdürleri ve organ bağışını kabul eden aileler katıldı.

 

TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Programda açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney “Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla Müdürlük tarafından belirlenen hedefler doğrultusunda il genelinde görsel ve yazılı basın kullanılarak bilgilendirme ve bağış stantlarının açılması gibi etkinlikler düzenlemekte ve organ bağışı ile ilgili farkındalık çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ilimizde gönüllü organ bağışı sayısında diğer illere kıyasla açık ara farkla, 2018 yılı Mayıs(l.908)-Haziran(815)-Temmuz(.1063) aylarında il bazında, Eylül(I.033) ayında hem il bazında hem de kurum bazında Türkiye birinciliği elde edilerek ilimiz adına ciddi kazanımlar sağlanmıştır” dedi.

 

HER YIL BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETMEKTEDİR

 Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta olduğunu belirten Ergüney “Ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybetmektedir. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu gerçeğimizdir. Ülkemizde son on yılda toplamda 27,452 organ nakli yapılmış olup, 20.706 canlıdan nakil, 6.746 kadavradan nakil olarak gerçekleşmiştir. Beyin ölümü tespiti yapılan 14.191 vakanın sadece 1/4 oranındaki kısmı organ bağışını kabul etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

34 HASTAYA UMUT IŞIĞI OLUNDU

Konuşmasının devamında Ergüney “2018 yılı itibariyle ülkemizde karaciğer olmak üzere toplamda 25.834 hasta organ nakli beklemektedir. Organ nakli bekleyen hasta sayısının (25.834) her geçen gün artması ve son on yılda yapılan organ nakli sayısı (27.452) değerlendirildiğinde, organ / doku nakli ve bağışı konusunun ne kadar önemli olduğu ve bu çalışmalara hız kazandırılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.İlimizde Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi faaliyet göstermekte olup son beş yıl içerisinde 52 adet nakil gerçekleştirilmiştir.2014 yılından itibaren hastanelerimizde beyin ölümü tespiti sonrasında organ bağışında bulunmayı kabul eden 34 donör organ bağışı bekleyen hastalarımıza umut olmuştur” şeklinde konuştu.

 

CESARETLİ DUŞUNUZ DİĞER AİLELERE DE ÖRNEK OLMUŞTUR

Konuşmasını gerçekleştiren Vali Hüseyin Aksoy “Biraz önce konuşma yapan değerli arkadaşlarım organ bağışlarıyla ilgili görüşlerini belirttiler.Benim fikrim ve düşüncem ise organ bağışı yapmak isteyen  insanlarımızın ikili tereddütte olduğunu düşünüyorum.Birincisi dinen mahsuru olur mu? 2.si acaba ben organ bağışında bulunursam ben tam ölmeden organlarımı alırlar mı? Biz bu konularda çok hassasız. Yani bir beyin ölümü gerçekleşmeden uzman bir hekimin raporu olmadan organ nakli gerçekleştirilmez.Bu sözlerimi burada bulunan ailelere değil tereddüt eden kişilere söylüyorum.Ben bu noktada özellikle organ bağışında bulunan aileler teşekkür etmek istiyorum. Çünkü o zor dönemde bu kararı vermek kolay değil ve sizin bu cesaretli duşunuz diğer ailelere de örnek olmuştur.Son 5 yıl içerisinde Kocaeli de 52 organ nakli gerçekleştirdik.Ulusal anlamda Organ bağışı yapma konusunda ilk sırada yer alıyoruz.Bu bizim için yerel ve ulusal anlamda gurur kaynağıdır” diyerek konuşmasını sonladırdı.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99