Flaş Kocaeli

Koü’de lösev kulübü

Kocaeli Üniversitesi'nde geçtiğimiz günlerde Lösemili Çocuklar Vakfı'na bağlı Lösev Kulübü kuruldu.Kulübün ne gibi çalışmalarda bulunduğunu öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Kantemur ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik

Gazi Küçüktaş

Haber
Gazi Küçüktaş

Kocaeli Üniversitesi'nde yeni kurulan ve Lösemili Çocuklar vakfına bağlı Lösev Kulübü olduğunu biliyor muydunuz? Ben ilk defa duydum ve bu konu hakkında geniş bir bilgi edinmek için kulübün yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda Kocaeli Ünivertesi PDR bölümü üçüncü sınıf öğrencisi olan Kübra Kantemur ile randevu ayarladım. Bütün merak ettiklerimi sordum. Kulübün kurulma hikayesi,  projeleri, çocukların hangi şartlarda kanserle mücadele ettiklerini, Lösante Hastanesi, Lösemili Çocuklar Köyü  hakkında geniş bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

İLK OLARAK KULÜBÜNÜZÜ TANITIR MISINIZ, NE ZAMAN KURULDU, KİM KURDU?

Bu kulübün kurulmasıyla  ilgili fikir geçen sene bende  yaz tatilinden beri vardı. 2 arkadaşım Ebru Güneysu ve Özlem Yurt onlara da danıştım. Böyle bir kulüp kursak, üçümüz  yapabilirmiyiz diye,onlarda neden olmasın dediler ve kulubü kurmaya karar verdik.Daha sonra faal olarak  bu sene, dönemin ilk başında Eğitim Fakültesi'nden danışma hocamız Necat Akfırat var.  Ona istek götürdük, hocam böyle böyle kulüp kurmak istiyoruz bize danışman olurmusunuz? O da sağ olsun kabul etti.Size yardımcı olmayı isterim, dedi. Daha sonra üyeleri toplamaya başladık,en zorlandığımız süreç buydu aslında çünkü kimse kurucu üye olmak istemiyordu. Üye problemini hallettikten sonra SKS'den gerekli izinleri alıp, çeşitli  prosedürleri hallettikten sonra 30 üye ile kulubü kurduk. Sömestr sıralarında da zaten SKS'den onay gelmişti.

 

 

 

ÜYE ALIMINDA KRİTER VARMI, BİR ÖĞRENCİ KULÜBE NASIL ÜYE OLABİLİR?

Üye alımı için kriter ve gerekli evraklar: Daha önce bir disiplin suçu olmayacak, mühürlü öğrenci belgesi ve arkalı önlü kimlik fotokopisi olması gerekli.

 

DAHA ÖNCEDEN ÜNİVERSİTEDE BÖYLE BİR KULÜP VAR MIYDI, İLK MİSİNİZ?

Üniversite'de Lösev ile ilgili herhangi bir topluluk, kuruluş, kulüp yok.Daha önceden de kurulmamış.Kocaeli'de ise şube olarak  yok çünkü İstanbul'da şubeleri var ve o şubeden tüm Marmara bölgesiyle ilgileniyorlar.

 

TÜRKİYE LÖSEV VAKFI İLE İLETİŞİMİNİZ NASIL?

Lösevden bağımsız hiç bir çalışmamız yok.Adım adım hangi çalışmaları yapıcaksak onlara danışıyoruz. Onlarda bize her konuda yardımcı oluyorlar.Yanlış bir adım atmamak adına sürekli soruyoruz.Çünkü gerçekten büyük ve değerli bir kuruluş.20 yıldır büyük bir titizlikle bu vakfın imajıni koruyarak bugünlere getirmişler.Bu yüzden bizde yanlış bir adım atmamak adına sürekli danışıyoruz. Geçen de mesela Ankara’ya davet ettiler.Sadece bizi değil bütün üniversite toplulukları davet etmişlerdi.Herkes orda etkinliklerini sundu.Neler yapıldı, neler yapilacak hepsini slayt halinde  her üniversite temsilcisi çıktı, konuştu.2 gün boyunca orda güzel bir beyin fırtınası oldu.

 

ANKARA'DA LÖSANTE HASTANESİ

Lösemili çocuklar köyünü gezdik.Gerçekten müthiş bir proje, herkesin görmesini isterim.Ayrıca Lösante Hastanesi var. Hastane olarak diğer Türkiye’de ne kadar hastane varsa hepsinden farklı çok güzel bir hastane. 400 yataklı olan hastane şuan sadece 75'ine izin veriliyor.Diğer 325 içinde sağlık bakanlığından izinler alınmaya çalışılıyor

 

lösante hastanesi

 

 

ANLADIĞIM KADARIYLA ANKARA’DA LÖSANTE DİYE BİR HASTANE VAR.BU HASTANENİN LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN 400 YATAKLIK BIR KAPASİTESİ VAR.LAKİN SAĞLIK BAKANLIĞI YETMİŞ BEŞİNİN  KULLANMASINA  İZİN VERİYOR.DİĞER 325 TANESINI BOŞ. NEDEN?

Bu konuda tek bildiğim, ruhsat sorunundan dolayı izin çıkmadığıdır.Bu nedenle 75 yatak hizmete açıldı.Diğer herhangi bir sebep varsa bilgim yok.

 

“ OPERA SALONU BİLE VAR”

Karanlık, tentürdiyot kokan koridorlar, asık yüzlü doktorlar, 6 hastanın yattığı koğuşlar, her şeyini dışarıdan kendin temin et ve paran kadar sağlık hizmeti al düşüncesinde bir hastane değil,rüya gibi merkez yapılmış.Herkesin en iyi sağlık hizmetine kavuşacağı, kendini özel ve değerli hissedeceği, güven duyacağı, güler yüzlü bir hastane.Hastanenin tamami bağişlar ile inşa edildi.Hastanenin her odasında,şu kişinin bagislariyla yapılmıştır,diye yazı var.8 polinkinliği var.Kemik iliği servisleri,aliyathaneleri, reabilitasyon merkezleri, .Yogun bakim servisleri, yüzme havuzu ve tiyatro ve konferans salonu bile var.Hastanenin özellikle orasına aşık olduk çünkü bir hastanede böyle bir imkanin olmasi gerçekten çok güzel.Ayrıca geniş , havadar bir yer kendinizi opera salonunda hissediyorsunuz sanki öyle büyük ve büyüleyici.

 

HASTANEDE SADECE LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN Mİ POLİKLİNİK VAR ?

Hastane %50’si çocuk onkolojisi. Beyin tümörlerinden,lösemilere, böbrek tümöründen,lenfomalara kadar tüm tedaviler ve kemik iliği nakli servisleri var.Diğer %50’si yetişkin onkolojisi.Meme tümöründen, prostata,lenformadan, kolon tümörüne kadar tüm ameliyatlar ve radyoterapi servisleri var.

 

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KÖYÜNÜ ANLATIR MISINIZ?

Dışarıdan gelen aileler için yapılmış.Mesela bir hastamız Edirne’den geliyor ama Ankara’da kalacak yeri yok ve bilirsiniz ki kanser masrafı bir iş.Edirneden Ankaraya,  3 kişi  anne, baba, çocuğun geldigini düşündüğümüz zaman git gellerle baya yüksek bir mebla oluşuyor.Bunun için lösemili çocuklar köyu inşa edilmiş.Lösemili çocuklar koyunde de herşey dusunulmus.O evlerde kaliyorlar.İsterlerse aileler kendi yemeklerini kendi yapiyorlar.Isterlerse de yemekhanelerde yemek var, ücretsiz ordan yiyebiliyorlar.Bu köyde yaşayan çocuklar bir yandan tedavilerini oluyorlar, diğer yandan okullarına devam ediyorlar. Çamaşır makinesinden, çay kaşığına kadar her şeyin en güzelinin bulunduğu aile konutlarında yaşıyorlar.5 yıldızlı tatil köyü konforunda ücretsiz misafir oluyorlar. Her türlü özel günlerini, yılbaşı balolarını, sünnet düğünlerini ve nikâh törenlerini Kirazlı Konağın iki yüz kişilik balo salonunda yapıyorlar.Dışarıdan bilmeyen birine gösterseniz köyü yurt dışında bir yerde zanneder o kadar binalar güzel ve modern.Ayrıca bu soylediğim hastane olsun, köy olsun hepsi ücretsiz. Aslında ücretsiz olmasa bile "Hastanın neyi varki neyini alıcaksınız!"

 

Lösemili çocuklar Köyü

 

 

KANSER MORAL GEREKTİREN BİR HASTALIK

Ayrıca değinmek istedigim baska konu var.Bir cok kişi bunu yanlış biliyor ve ona gorede davranıyor.Çocuklar , dışarıdan enfeksiyon kapmamak adina ağizlarina filtre takiyolar. Ama çoğu insanda etrafa bulaştırır mantiği var .Çocuk tedavi surecinde okuluna gidicek, boyle bir  yanlis bir bilgi yuzunden cocuklar, hastanın okula gelmesini istemiyor.Kanser moral gerektiren bir hastalık, çocuk okula gidip istenmediğini görüyor ve birde maddi imkansızlıklarla boğuşan bir ailesi var.Çocuk böyle bir moral bozukluğu ortamında   tabiki de hastalığı yenemez.

 

PEKİ HASTALARLA BİREBİR GÖRÜŞÜYOR MUSUNUZ ?

Hastaneyle bir görüşmemiz oldu.Ama kesinlikle hasta odalarina ozellikle kurum bunu vurguladi, doktor izin verse bile hasta odalarina girmiyoruz.Losev vakfi bunu istemiyor.Çünkü çocuklar enfeksiyona açıklar, hassaslar.Her ne kadar dikkat edilerek gidilse de bunun vebali hepimizin üzerinedir.Bu yuzden odalara girmemiz kesinle yasak.Bu yaşlıları ziyaret etmeye benzemiyor onlarla kitap okuyalım, samimi arkadaşlıklar kuralım.

 

OKUL BİTTİKTEN SONRA KİŞİSEL OLARAK BU GİBİ SOSYAL YARDIM KURUMLARINDA GÖREV ALMAYA DEVAM EDECEK MİSİNİZ ?

Tabi!Mezun olduktan sonra bu kulubün aynı heyacanla devam etmesini isterim.Okul bittikten sonra da maddi manevi  elimden gelen  destegi her zaman sağlarım.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

halil - 02 Kasım 2019 13:44
ücretsiz gönüllü üye olmak istiyorum size nasıl ulaşabilrim 0539 392 34 41

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99